Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojenská policie má více než rok nové pravomoci, vyšetřovala už 45 případů

Vojenská policie AČR
Vojenská policie AČR
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Od loňského července, kdy Vojenská policie dostala pravomoc samostatně vyšetřovat některé trestné činy, eviduje už 45 trestních stíhání.

ČTK to řekl náčelník Vojenské policie (VP) Pavel Kříž. Počet případů je podle jeho názoru vzhledem k velikost armády nízký.

Možnost, aby VP sama vyšetřovala trestné činy související s armádou nebo ministerstvem obrany, přinesla loňská novela trestního řádu. Kříž změnu vítá. "Zatím jsem nezaznamenal žádné problémy, cítím podporu jak státních zástupců, tak police České republiky," řekl. Vzájemnou spolupráci se státními zástupci a policie si pochvaluje. "Nechválí se příliš často, ale tady bych opravdu chtěl poděkovat," dodal.

Šetření se podle Kříže zrychlilo. Před platností novely vojenští policisté případy prověřovali, další část řízení si následně převzala Policie ČR, která si musela celý případ nastudovat. Podle Kříže je počet případů trestního stíhání na velikost armády nízký. Česká armáda má včetně civilních zaměstnanců necelých 30.000 lidí.

Za více než rok, kdy může vést samostatné vyšetřování, eviduje VP 45 případů trestních stíhání. Z nich bylo 28 předáno státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby, u dalších osmi byl podán návrh na podmíněné zastavení trestního stíhání. Zbytek případů vojenská policie stále řeší.

Témata:  Vojenská policie Armáda České Republiky

Související

Aktuálně se děje

11:01

To je drzost. Jaromír Soukup se brání po slovech Evy Feuereislové

Poslední vztah Jaromíra Soukupa s Evou Feuereislovou je prý definitivně u konce. Žena, které se přezdívá Plastic Queen, ho ukončila s odůvodněním, že podnikatel prý udržuje vztahy i s jinými ženami. Jak reagoval sám Soukup? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.