reklama

Podle soudu je rozhodující smlouva o výpůjčce, kterou aktivisté se státem uzavřeli. "Doba určitá sjednaná na jeden rok uplynula, tím skončil smluvní stav a žalovaná užívá nemovitost bez právního důvodu," uvedla soudkyně zpravodajka Renata Hertlová. Smlouva o výpůjčce vypršela loni v březnu. "Bylo jen a jen na vůli žalobce, zda se smluvní vztah se žalovanou prodlouží," dodala Hertlová.

Správa železniční a dopravní cesty, která získala objekt od státu loni v říjnu, se žalobou domáhala vyklizení centra. Do objektu chce po opravách přestěhovat část svých zaměstnanců. Aktivisté se bránili tím, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy.

Rozhodnutí soudu je pravomocné, zástupkyně Kliniky Tereza Virtová ale řekla, že se dovolá k Nejvyššímu soudu. Dovolání však samo o sobě nemá odkladný účinek.

"My si myslíme, že stát nakládá nehospodárně se svým majetkem, myslíme, že to dělá i v případě Kliniky," řekla Virtová po skončení jednání. Objekt podle ní pět let chátral a byl nepoužívaný. Ohledně dalšího postupu zatím jasno nemá, centrum by však podle ní mohlo na Žižkově v činnosti pokračovat. "Nevidíme důvod, proč by nás tam (SŽDC) nemohla nechat po dobu rekonstrukce, případně proč by nemohla z té rekonstrukce ustoupit," řekla aktivistka.