Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cukru se v Česku vyrobilo nejvíc za posledních 30 let

Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo zemědělství
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Cukru se v Česku v uplynulé kampani vyrobilo nejvíce za posledních 30 let. Jeho množství je prakticky stejné jako v roce 1989, i když plochy, kde se pěstuje cukrová řepa, klesly na polovinu. Uvedlo to dnes ministerstvo zemědělství.

Nyní funguje v ČR sedm cukrovarů, v roce 1989 jich bylo 53. Aktuálně se podle státu pěstuje cukrová řepa na 65.000 hektarech, před 28 lety to bylo 130.000 hektarů.

Stát se připravuje na konec evropských kvót na výrobu cukru, vláda v pondělí probere změnu nařízení, kterou se sníží administrativní zátěž pro cukrovarnické podniky. Nebudou už muset hlásit některé informace o produkci Evropské komisi.

Podle navrhovaného nařízení vlády by měla administrativní zátěž klesnout o 40 procent. "V současnosti cukrovarnické podniky poskytují zhruba 25 informací na 21 formulářích," uvedlo ministerstvo.

"Po 49 letech se bude v Evropské unii znovu volně obchodovat s cukrem. Vnímám to jako velkou příležitost k rozvoji výroby cukru v České republice. Věřím, že i neregulované tržní prostředí dosavadní výsledky v pěstování cukrové řepy a ve výrobě cukru potvrdí a že příznivou bilanci výroby cukru se i nadále podaří udržet," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

ČR je z hlediska cukru dlouhodobě přebytkovým regionem. Vyrobí se ho 550.000 tun ročně, domácí spotřeba je 350.000 tun ročně. Vyváží se do Evropy i na Blízký a Střední Východ.

Témata:  Ministerstvo zemědělství České republiky Marian Jurečka EU

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí: Teploty vstoupají až na 17 stupňů, v noci ale mrazy vydrží

Českou republiku čeká v nadcházejících dnech stabilní a postupně se oteplující počasí, které bude mít převážně jarní charakter.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Smartwings

Letadlo vypravené pro Čechy na Blízkém východě se vrátilo poloprázdné. Nedostali se přes hranice

Dvě letadla společnosti Smartwings, která vyslala skupina DER Touristik do ománského Maskatu, měla zajistit bezpečný návrat pro 377 českých turistů uváznutých ve Spojených arabských emirátech. Kvůli dramatickým průtahům na hranicích však jeden ze strojů odletěl do Prahy poloprázdný. Domů se tak v této vlně nedostalo 82 klientů cestovních kanceláří Fischer a Exim tours, kteří zůstali v Ománu.