Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Naslouchejme vědcům, názory by nám mohli i vnucovat, prohlásil šéf Senátu Štěch

Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
Milan Štěch /ČSSD/, předseda Senátu
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Po větší spolupráci mezi politiky a vědci volá předseda českého Senátu Milan Štěch (ČSSD). Myslí si, že vědci mohou radit bez postranních úmyslů a možná by nebylo na škodu, kdyby jednali podobně jako lobbisté. Štěch to prohlásil po dnešním semináři Akademie věd ČR na půdě Senátu.

Vědci přišli s nabídkou expertní podpory u několika desítek konkrétních témat. Inspirovali se ve Velké Británii, kde funguje speciální parlamentní kancelář, která vyhledává a srozumitelně zpracovává témata z výzkumu.

Štěch ČTK řekl, že spolupráce mezi vědci z AV ČR v některých oblastech již existuje, mohla by se ale rozšířit na další odvětví. Konkrétně zmínil medicínu, dopravu či jadernou energetiku. Naslouchat vědcům se podle něj vyplatí již proto, že podávají "stanoviska bez postranních úmyslů". Vědci by podle něj neměli čekat, až se na ně zákonodárci obrátí. "Možná by bylo dobré, aby se někdy chovali jako lobbisté a stanoviska nám vnucovali," podotkl Štěch.

Místopředseda AV ČR Pavel Baran již dříve uvedl, že vědce k nabídce expertní podpory motivuje snaha vrátit veřejnosti to, co do vědy investuje. Konkrétní témata, k nimž se mohou vyjádřit, prezentovali dnes odborníci z jednotlivých pracovišť AV ČR.

Ředitel Ústavu termomechaniky Jiří Plešek poukázal například na témata jako je skladování vyhořelého paliva z jaderných elektráren, seismické ohrožení, nedostatek vody, podmínky pro těžbu či nové typy datových úložišť. Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky zákonodárcům předestřel témata pro expertní podporu z chemie a medicíny. Jako příklad uvedl syntetickou biologii, umožňující vytváření mikroorganismů schopných například produkovat léčiva nebo odstraňovat škodliviny z prostředí.

Témata:  Milan Štěch vědci Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.