Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvalita potravin i migrační krize: S Hamáčkem a Štěchem jednal předseda slovenského parlamentu

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) dnes jednal o spolupráci v rámci EU, jednotné kvalitě potravin či migrační krizi se svými českými protějšky předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem a předsedou Senátu Milanem Štěchem (oba ČSSD).

Hamáček ocenil spolupráci v rámci zemí visegrádské skupiny. "Byli jsme schopni zastávat společné názory, a ty pak prezentovat s našimi polskými a maďarskými partnery," uvedl. Vzájemné vztahy se Slovenskem označil za nejlepší v historii.

Danko věří, že se spolupráce bude pokračovat i po českých sněmovních volbách. Jedním ze společných projektů má být příští rok připomenutí výročí vzniku Československa v roce 1918. Slovenský parlament před týdnem odmítl výraznou většinou hlasů návrh části opozičních poslanců, kteří chtěli 28. říjen povýšit z památného dne mezi státní svátky.

Šéf Senátu Štěch při setkání s Dankem ocenil zvládnuté slovenské předsednictví EU. "Brzdíme v Evropské unii některé věci, které jsou zbytečné. A zároveň máme společný názor na mnoho problémů, třeba na řešení migrace," uvedl Štěch. Obě země chtějí prosazovat při jednáních v Bruselu jednotnou kvalitu potravin, harmonizaci pracovního práva nebo zajištění bezpečnosti Evropy.

Danko se Štěchem hovořil také o nástupu "antisystémových" stran. "Tyto strany šplhají rychle nahoru a jejich hlavním záměrem není kvalitní správa země, ale spíše snaha získat moc a vliv," uvedl Danko. I proto se na Slovensku chystá nový zákon o politických stranách, jehož záměrem je odlišit podnikatelskou činnost od té politické.

Témata:  Slovensko EU Česká republika Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy