Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvalita potravin i migrační krize: S Hamáčkem a Štěchem jednal předseda slovenského parlamentu

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko (SNS) dnes jednal o spolupráci v rámci EU, jednotné kvalitě potravin či migrační krizi se svými českými protějšky předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem a předsedou Senátu Milanem Štěchem (oba ČSSD).

Hamáček ocenil spolupráci v rámci zemí visegrádské skupiny. "Byli jsme schopni zastávat společné názory, a ty pak prezentovat s našimi polskými a maďarskými partnery," uvedl. Vzájemné vztahy se Slovenskem označil za nejlepší v historii.

Danko věří, že se spolupráce bude pokračovat i po českých sněmovních volbách. Jedním ze společných projektů má být příští rok připomenutí výročí vzniku Československa v roce 1918. Slovenský parlament před týdnem odmítl výraznou většinou hlasů návrh části opozičních poslanců, kteří chtěli 28. říjen povýšit z památného dne mezi státní svátky.

Šéf Senátu Štěch při setkání s Dankem ocenil zvládnuté slovenské předsednictví EU. "Brzdíme v Evropské unii některé věci, které jsou zbytečné. A zároveň máme společný názor na mnoho problémů, třeba na řešení migrace," uvedl Štěch. Obě země chtějí prosazovat při jednáních v Bruselu jednotnou kvalitu potravin, harmonizaci pracovního práva nebo zajištění bezpečnosti Evropy.

Danko se Štěchem hovořil také o nástupu "antisystémových" stran. "Tyto strany šplhají rychle nahoru a jejich hlavním záměrem není kvalitní správa země, ale spíše snaha získat moc a vliv," uvedl Danko. I proto se na Slovensku chystá nový zákon o politických stranách, jehož záměrem je odlišit podnikatelskou činnost od té politické.

Témata:  Slovensko EU Česká republika Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy