Praha – Poslanci strany Úsvitu do druhého čtení novely o ochraně státních hranic navrhli, aby v případě zavedení hraničních kontrol by mohlo být nelegální překročení české hranice trestným činem, za který by hrozilo až pětileté vězení. Cizinec, jenž by hranici nelegálně překročil, by navíc ztratil případný nárok na azyl a byl by vyhoštěn.
Předloha, která míří ve Sněmovně do závěrečného schvalování, má dát ministerstvu vnitra pravomoc nařídit v případě bezprostřední mimořádné hrozby hraniční kontroly.
Úprava Úsvitu by se vztahovala na cizince z takzvaných třetích zemí, tedy mimo států Evropské unie a Švýcarska. Obyvatelé těchto zemí by nezákonným překročením české hranice nadále spáchali jen přestupek. Úsvit chce taky dát krajům pravomoc vyhlásit stav nebezpečí i v případě masové migrace.
„Český systém ochrany hranic má být postaven na existenci schengenského prostoru. Tedy prostoru, který je dnes již mrtvý. Zákon je nutné zcela přepracovat a to tak, aby Česká republika měla opět možnost plnohodnotně chránit své hranice," říká Úsvit.
Poslanci opozičního Úsvitu pokládají vládní návrh kvůli nynější migrační krizi za nedostatečný. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s tím nesouhlasil. „Naše bezpečnostní složky jsou připraveny na jakoukoli eventualitu, která by nastala," řekl. O podobě předlohy by Sněmovna mohla rozhodovat ještě v březnu.
Vládní novela předpokládá, že hraniční kontroly nařízené vnitrem by mohly trvat nejvýše pět dní. Jejich případné prodloužení by musela schválit vláda. Pokud mimořádná situace nenastane, bude o uzavření hranic podobně jako dosud rozhodovat podle normy kabinet, který by měl navíc možnost nařízení vnitra ohledně hraničních kontrol zrušit.
Předloha podle Chovance navazuje na předpis Evropské unie a jejím cílem je chránit hranice před nedovoleným překračováním. Podnětem k přípravě novely nebyla migrační krize, úpravu je ale možné v souvislosti s ní využít, řekl.
Vnitro by podle normy mohlo nařídit hraniční kontroly, pokud by existovala vážná hrozba narušení pořádku nebo vnitřní bezpečnosti země. Kontroly by byly možné na vybraných místech nebo po celé délce hranice. Podle návrhu jde hlavně o krizové řešení situací, pokud by hrozila časová prodleva při standardním postupu, tedy verdiktu kabinetu.
Druhým bodem, který chce Úsvit přednostně projednat je referendum o přerozdělovacích kvótách. Je to návrh, který již minulý rok Úsvit předložil. „Tleskáme maďarskému premiérovi Orbánovi, který minulý týden oznámil vypsání referenda o odmítnutí kvót v Maďarsku. Nemůžeme zavádět přerozdělovací kvóty, když s tím občané nesouhlasí. Koneckonců s těmi cizími imigranty nebude žít ani pan Sobotka, ani jiný člen vlády, kteří je sem chtějí přijmout ale právě obyčejní občané," řekl poslanec Martin Lank.
Témata: Úsvit - Národní koalice, Milan Chovanec, hranice
Související
21. března 2019 14:22
12. července 2017 16:43
7. června 2017 15:20
6. června 2017 17:05
25. května 2017 17:04
3. dubna 2017 17:35