Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co dělat, když vás v noci přepadnou zdravotní problémy?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Uprostřed noci vás začne bolet v krku, břicho nebo dostanete horečku. Bolest je tak úporná, že se bez prášků dá vydržet jen stěží. Pokud jste z Prahy, Brna, Ostravy nebo několika málo dalších měst, máte z části vyhráno. Lékárny zde totiž fungují nepřetržitě. Zbytek Česka má ale smůlu.

V celé České republice je totiž pouze 15 lékáren s nonstop provozem. Osm z nich je v Praze, dvě v Plzni a Ostravě a po jedné v Českých Budějovicích, Brně a Hradci Králové.

Mapa od společnosti společnost Mapotic ukazuje, že síť nonstop lékáren nepokrývá ani všechna krajská města. Řada lékáren má sice rozšířený provoz, někde ale léky o víkendu či svátcích dostupné nejsou, v noci už vůbec ne.

Takových lékáren je v Česku téměř 600 z celkových 2786. Problematická je ale dostupnost léků zejména o státních svátcích, kdy zákon zakazuje prodej v supermarketech. Lékárny, které obvykle mívají delší otevírací dobu, totiž zůstávají zavřené spolu s obchody.

Například Karlovarský kraj kvůli tomu otevřel lékárenské pohotovosti v nemocnicích v Chebu a Karlových Varech. Kraje navíc lékárnám, které drží pohotovostní službu, na noční provoz přispívají. I přesto jich je ale žalostně málo.

Co má tedy pacient, který se necítí nejlépe a cítí potřebu si nějaký ten lék vzít, dělat právě uprostřed noci? Prakticky mu zbývá jediná možnost, zajít na pohotovost. Léky totiž může pacientovi podat i přímo lékař na pohotovosti, pokud to neodkladně vyžaduje zdravotní stav nemocného.

Témata:  lékárny lékaři léky

Aktuálně se děje

9:49

Tragická nehoda na Sokolovsku. Tři lidé nepřežili srážkou dvou aut

Mimořádně tragická nehoda se v pondělí večer stala na Sokolovsku. Tři lidé nepřežili srážku dvou osobních vozidel. Příčinou a okolnostmi nehody se zabývají policisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy