Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚS smetl ze stolu stížnost squatterů, policie neporušila jejich práva

Ústavní soud ČR
Ústavní soud ČR
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Brno - Čtyři squatteři, kteří poukazovali na údajně nepřiměřeně tvrdý postup policie při vyklizení vily Milada v Praze, neuspěli se stížností k Ústavnímu soudu (ÚS). Dovolávali senapříklad práva nebýt podroben mučení a jinému nelidskému či ponižujícímu zacházení.

Squatteři se na přelomu června a července 2012 sešli u příležitosti třetího výročí vystěhování vily, která v minulosti patřila k nejznámějším českým squatům. Zprvu byli venku, pak vnikli i dovnitř. Dům, který má soukromého vlastníka, policie vyklidila. Několik squatterů policie odvedla, později si stěžovali na bití v "uličce hanby" a hrubé zacházení.

Podle ústavních soudců ale policie základní práva squatterů neporušila a poskytla dostatečné vysvětlení, jak mohla vzniknout jejich zranění. ÚS vyjádřil politování nad tím, že policie nepořídila z konfliktní situace videozáznam. Nejde však o důvod ke zrušení rozsudku.

Ústavní stížnost jim zbyla jako poslední mimořádný opravný prostředek, se žalobou u správních soudů totiž neuspěli. Policie podle pravomocného rozsudku použila donucovací prostředky zákonným způsobem, a nikoliv bezdůvodně ani nepřiměřeně. Policisté také podle správních soudů hledali mírnější alternativu pro vyřešení situace. Účastníci akce ale odmítli opustit objekt dobrovolně před svítáním.

Témata:  squateři Ústavní soud ČR Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.