Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik lidí se utká o Hrad? Kandidaturu potvrdilo zatím 12 uchazečů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Do lednových prezidentských voleb se vážně zapojilo zatím 12 ze dvou desítek adeptů, kteří ohlásili zájem kandidovat. Lhůta pro předložení přihlášek končí za týden, v úterý 7. listopadu. Do voleb se mohou přihlásit zájemci, kteří se prokážou 50.000 ověřenými podpisy občanů, deseti senátorů nebo 20 poslanců.

Křeslo hlavy státu bude ve volbách obhajovat prezident Miloš Zeman. Za jeho největší soupeře jsou označováni bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček.

Úřad pro dohled nad stranami, který kontroluje i kampaň prezidentských kandidátů, zatím zveřejnil transparentní účty 11 z nich. Stále mezi nimi chyběl účet diplomata Pavla Fischera.

Minimálně poslaneckou nominaci si zajistili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.

Lékař a aktivista Marek Hilšer chce podpisy shromažďovat ještě dnes. Drahoš dosud podle Lenky Pastorčákové z jeho týmu získal přes 115.000 podpisů, další archy budou jeho spolupracovníci sčítat v příštích dnech. Horáček má podle mluvčího Jiřího Táborského k dispozici přes 80.000 podpisů. Zeman podle své manželky a šéfky petičního týmu již v polovině srpna získal pro kandidaturu přes 59.000 podpisů.

Exposlanec Otto Chaloupka věří, že stihne do 7. listopadu sehnat dostatečnou politickou podporu, aby se mohl voleb zúčastnit. Transparentní účty mají podle soupisky úřadu pro dohled nad kampaní také podnikatel Daniel Masopust, Ivan Smetana a Jitka Albrechtová. Ta ale ČTK sdělila, že s účastí v těchto volbách nepočítá, protože nemá potřebný počet podpisů.

Vstoupit do současného prezidentského klání by chtěli také podnikatel Vladimír Boštík, bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská nebo bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl, který prý má domluvenu senátorskou nominaci. Zájem kandidovat ohlásili v minulých měsících také podnikatel Igor Sládek, zpěvačka Jana Yngland Hrušková, analytik Josef Toman, pedagog Milan Kohout, bývalý učitel a sportovec Miroslav Frajbiš nebo sochař a architekt Emil Adamec.

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek úmysl bojovat o Hrad v nadcházejících volbách vzdal. ČTK sdělil, že kandidaturu vázal na výsledek republikánů v parlamentních volbách, který považuje za zklamání. Voleb se proto nezúčastní. Bude ale pokračovat ve sběru podpisů, protože "zdravotní stav současného prezidenta zakládá důvodnou obavu z předčasných prezidentských voleb".

Témata:  prezident ČR Miloš Zeman Michal Horáček

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.