Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nedostatek peněz v programu záchrany památek zdražuje opravy, varuje NKÚ

Ministerstvo kultury
Ministerstvo kultury
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil prostředky, které v letech 2013 až 2016 poskytlo Ministerstvo kultury (MK) na „Program záchrany architektonického dědictví“. Ministerstvo na tento program vynaložilo celkem 648 milionů korun a podpořilo 915 akcí na opravu památek. Ročně ale získala podporu nanejvýš třetina žadatelů. Pro uspokojení všech chybělo v rozpočtu 1,8 miliardy korun. Oprava památek se kvůli nedostatku prostředků výrazně prodlužuje a trvá i přes 15 let.

Program by měl přispět k rychlé a efektivní obnově památek. To se ale nedaří a kvůli nedostatku peněz se musí jednotlivé projekty dělit na dílčí akce. Opravy tedy probíhají po částech. Obnova jednotlivých památek se tím výrazně prodlužuje, trvá často 15 let i více. Rostou i vedlejší náklady například na vybavení stavenišť nebo na údržbu památek.

"Například u opravy fasády kostela Proměnění Páně na hoře Tábor narostly vedlejší náklady o více než 1,6 milionu korun, což bylo 23 % z celkových nákladů na opravu v letech 2009 až 2015," informuje nku.cz.

Program záchrany památek není součástí programového financování a prostředky se na něj ze státního rozpočtu vyčleňují každý rok znovu. "Pokud by byla obnova památek součástí programového financování, mohly by se prostředky na tento program vyčlenit i na delší časové období. Obnova památek by se tak dala efektivněji plánovat," tvrdí kontroloři.

MK má zároveň jen velmi obecně nastavené cíle programu, které se nezměnily už 22 let. Podle NKÚ proto nemůže ministerstvo dostatečně vyhodnotit přínosy programu. Obtížně také může vyhodnotit přínos jednotlivých akcí. U již dokončených akcí nevyžadovalo ministerstvo informace o tom, jak opravy pomohly památce v jejím dalším využití například pro kulturní nebo společenské účely. Žadatelé přitom mají povinnost tyto informace uvádět v žádosti o podporu.

Témata:  NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad) Ministerstvo kultury České republiky památky

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.