Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O restitucích už jednat nechceme, pro nás je to uzavřené téma, říkají čeští biskupové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Církevní restituce jsou uzavřená věc a do debaty na téma zdanění peněžních náhrad vstupovat nebudeme, říkají čeští biskupové.

Biskupové to uvedli v prohlášení zaslaném ČTK, které reaguje na nedávné vyjádření předsedy hnutí ANO Andreje Babiše o možném zdanění náhrad i na dnes zveřejněný jeho nápad přesunout agendu církví z resortu kultury pod ministerstvo financí. Návrh na zdanění podporují KSČM a SPD.

Zákon o církevních restitucích, který vstoupil v platnost začátkem roku 2013, počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci.

„Otázku částečného majetkového narovnání (takzvaných církevních restitucí) považujeme za uzavřenou. Plně se soustředíme na zajištění našeho pro společnost výhodného samofinancování. O tomto procesu průběžně informujeme veřejnost," sdělil dnes ČTK mluvčí České biskupské konference (ČBK) František Jemelka. Do současné právně-politicko-ekonomické debaty na téma zdanění ČBK podle svého generálního sekretáře Stanislava Přibyla již nebude vstupovat, neboť nepřináší žádné nové podněty a argumenty.

„Se zástupci politických stran, které měly o parametrech částečného majetkového narovnání pochybnosti (ANO a ČSSD), jsme vedli dialog, na jehož konci se ukázalo, že majetkové narovnání je pro stát výhodné," doplnil. S přijetím zákona o majetkovém vyrovnání se pojí totiž také postupná odluka církve od státu a snižování příspěvku státu na činnost církve až na nulu.

Církve a náboženské společnosti vysvětlily námitky politických stran a politici včetně zástupců ANO a ČSSD v komisi k tomu zřízené je již nerozporovali, připomněla ČBK. Podle Přibyla se nepotvrdily například domněnky o nadhodnocení finanční náhrady a „další často opakované politické argumenty, které jsou užívány při snahách o změny v restitučním procesu".

Babiš se pro zdanění náhrad vyjádřil již dříve jako vicepremiér a ministr financí dosavadní vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Loni prohlásil, že vyčíslení náhrad podle ceny půdy byl podvod. „Ten návrh zdanit to je určitá menší kompenzace toho, co stát musí církvím zaplatit za ten prodražený vymyšlený odhad," řekl tehdy. Zdanění, pokud by bylo odsouhlaseno, by se ale netýkalo již vyplacených peněz.

Jednotné stanovisko ke zdanění finanční části restitucí současná vláda nezaujala. Proti se stavěli koaliční lidovci, ale i premiér Sobotka. Zdanění loni navrhl jeho stranický kolega, tehdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Témata:  církevní restituce církev Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.