Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští vojáci na mírovou misi nepojedou. OSN je chtěla nasadit v Sýrii

Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Foto: Army.cz

Praha - Jak si přál Miloš Zeman, měli čeští vojáci vyrazit na mírovou misi OSN na Golanské výšiny mezi Izraelem a Sýrií. Z plánu ale - podle zjištění Lidových novin - sešlo. Armáda se zalekla změny plánu, totiž že by ženisté neoperovali v Izraeli, ale na syrské straně.

Praha odvolala nabídku vyslat ženisty na Golanské výšiny. OSN totiž chtěla Čechy nasadit v Sýrii. Přitom už za dva měsíce se mohla naplnit vize českého prezidenta Miloše Zemana vyslat české vojáky do mírové mise OSN na Golanských výšinách. Podle diplomatických zdrojů se na tom v uplynulých týdnech v tichosti dohodli zástupci českých ozbrojených složek, diplomacie a ústředí světové organizace.

Dnešní Lidové noviny ale uvádějí, že ve středu došlo při jednáních mezi českou stranou a zástupci OSN k roztržce. Výsledkem je, že Češi nakonec do výbušné oblasti na pomezí Sýrie a Izraele nejspíš vůbec nepojedou.

"Je to definitivní rozhodnutí, ze strany OSN totiž došlo ke zcela zásadní změně podmínek," prohlásil včera mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. "OSN po nás požadovala nasazení vojáků na syrské straně a to je pro nás z bezpečnostních, operačních i politických důvodů zcela nepřijatelné," tlumočil pro LN stanovisko ministerstva.

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček byl ale ještě včera vpodvečer opatrnější. "Takovou informaci z ministerstva zahraničí nemám a neoficiálně mám přesně opačnou," napsal.

Praha dosud předpokládala, že česká ženijní četa bude působit na vcelku stabilním území Golanských výšin, kontrolovaném Izraelem. Ve středu ale velitel mírových jednotek OSN, známých pod zkratkou UNDOF, indický generál Jai Menon prohlásil, že by své budoucí podřízené rád viděl na syrské straně, tedy na horké půdě, kde proti sobě bojují Asadovy vládní síly a různé povstalecké skupiny.

Témata:  Armáda České Republiky OSN (Organizace spojených národů) Golanské výšiny

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy