Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komisi pro dohled nad GIBS by měli vést zástupci KSČM

IX. sjezd KSČM v Praze
IX. sjezd KSČM v Praze
Foto: Martina Učňová / INCORP images

Praha Komunisté by měli vést sněmovní komisi pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostní sborů (GIBS). komise. Zástupci ANO nebudou řídit podle dohod žádnou z komisí pro dohled nad bezpečnostními složkami. Rozdělení předsednických míst v komisích dohodli ráno představitelé sněmovních stran.

Role předsedů komisí je spíše organizačního charakteru. Pobírají ale zhruba o 30.000 korun vyšší plat než řadoví poslanci, letos činí 100.000 korun měsíčně. 

O vedení dohledové komise nad GIBS ale ještě měli jednat komunisté a sociální demokraté. Řídit by ji mohl podle informací ČTK Zdeněk Ondráček (KSČM). Sociální demokrat pak pravděpodobně stane v čele ústavní.

Hnutí ANO navrhne kandidáta na předsednické místo komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Strany bloku ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by měly vést komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS), Vojenského zpravodajství a Finančního analytického úřadu a komisi pro kontrolu poskytnutí údajů z centrální evidence účtů. Zástupce bloku by měl podle informací ČTK stanout také v čele komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace, která vznikne v lednu.

SPD připadne vedení komisi pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Piráti budou nominovat své zástupce do čela komisí pro kontrolu použití odposlechů a pro kontrolu práce sněmovní kanceláře. 

Témata:  KSČM Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Sociální demokracie (SOCDEM)

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.