Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horská služba vyhlásila v Krkonoších druhý lavinový stupeň, na hřebenech je až 70 cm sněhu

Krkonoše - Špindlerův Mlýn
Krkonoše - Špindlerův Mlýn
Foto: CzechTourism.com

Špindlerův Mlýn - V Krkonoších byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí. Hrozí laviny malých až středních rozměrů. Na hřebenech je okolo 70 centimetrů sněhu, fouká silnější vítr. Větší množství sněhu je uloženo na závětrných stranách a v žlabech. Podle horské služby by se lidé neměli vydávat mimo značené turistické stezky.

Za poslední dny připadlo na hřebenech hor okolo 45 centimetrů nového sněhu na ledovou krustu. "Momentálně podle předpovědi počasí to má setrvalou tendenci. V tuto chvíli další zvýšení (lavinového stupně) nepředpokládáme," uvedl specialista krkonošské horské služby Pavel Cingr.

Horská služba na svých webových stránkách upozorňuje, že v lavinových lokalitách se mohou vyskytnout laviny malých až středních rozměrů rozměrů z nového sněhu nebo laviny deskové. V polohách pod 1000 m. n. m. může být sněhová pokrývka ve spodních vrstvách mokrá, a to především na jižně orientovaných svazích. Tam se podle horské služby mohou vyskytnout klouzavé laviny. "Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu," uvedl na webu horské služby Robert Dlouhý.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na cestách, které směřují do těchto lokalit, jsou upozornění. Lidé, kteří se pohybují v těchto lokalitách, by měli mít lavinovou výbavu, uvedl Cingr.

Důkazem toho, že Krkonoše by lidé neměli v zimě podceňovat, je pád obří laviny v únoru 2015 do Modrého dolu. Odtrh byl dlouhý 550 metrů a dráha laviny měřila přes 1100 metrů, dokonce vyjela do protisvahu. Také tehdy platil v Krkonoších druhý stupeň.

Témata:  Krkonoše laviny sníh

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.