Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Toman krádež podpisů neprokázal, na prezidenta kandidovat nebude

Budova Nejvyššího správního soudu v Brně
Budova Nejvyššího správního soudu v Brně
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Josefa Tomana proti postupu ministerstva vnitra, které ho do přímé volby hlavy státu nepustilo. Předložil jen 11 občanských podpisů. Údajnou krádež archů se 75.000 podpisů se mu nepodařilo prokázat.

Toman se na svých webových stránkách označuje za stratéga a konspiračního teoretika. Chtěl kandidovat na prezidenta s podporou občanů. Podmínkou je alespoň 50.000 podpisů. Toman tvrdil, že jich má zhruba 75.000 a že je odeslal na vnitro. Ministerstvo přijetí tří balíků od Tomana potvrdilo. Úředníci v nich ale našli jen tři archy s 11 podpisy, zbytek zásilek tvořily nepopsané listy.

"Protokoly pořízené pracovníky ministerstva vnitra a obsah předložených krabic opatřených poštovními štítky odpovídajícími navrhovatelovým podacím lístkům skýtají podklad pro závěr, že ministerstvo vnitra obdrželo od navrhovatele petice pouze s 11 podpisy," stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Pro tvrzení, že archy někdo ukradl při poštovní přepravě nebo že je na ministerstvu před kontrolou petice někdo vyměnil za prázdné listy, neexistuje žádný doklad, rozhodl volební senát.

Se stížností neuspěl ani další nezaregistrovaný kandidát Karel Světnička. Nejvyšší správní soud ji odmítl kvůli opožděnému podání.

Volební senát se musí zabývat ještě návrhem nezaregistrované kandidátky Terezie Holovské. Domáhá se zrušení registrace Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, a to kvůli tomu, že někteří poslanci a senátoři podpisem podpořili více kandidátů. Ministerstvo vnitra v duplicitě některých podpisů nevidí problém. Soudní rozhodnutí by mělo padnout do 14. prosince.

Témata:  Nejvyšší správní soud (NSS) Ministerstvo vnitra České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.