Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika se zastaví, trh práce je totiž přesycený, obávají se analytikové

firmy
firmy
Foto: Pixmac

Praha - Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. O práci se ucházelo 265.469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Údaje podle analytiků ukazují, že trh práce je prakticky vyčerpaný a stává se bariérou dalšího růstu ekonomiky.

Prosincová čísla budou podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy z kvůli nástupu zimní sezony horší, ačkoli ve srovnání se situací v dalších zemích EU Česká republika nadále zůstane suverénním premiantem. "Firemní a podniková sféra bude z důvodu zdražování lidské práce stále intenzivněji svoji produkci automatizovat a robotizovat, byť třeba jenom částečně. Výsledkem bude žádoucí růst produktivity tuzemské ekonomiky, ale také zmíněné zesílení tlaku na růst míry nezaměstnanosti," uvedl.

"Trh práce se začíná stávat bariérou dalšího růstu ekonomiky, jelikož je pro firmy stále obtížnější nalézt vhodnou pracovní sílu. Díky tomu očekáváme další tlak na růst mezd, zejména v příštím roce," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

"Český trh práce je v podstatě už vyčerpaný a za chvíli už lze hovořit v podstatě o plné zaměstnanosti. I proto lze počítat s tím, že firmy pod tlakem nedostatku zaměstnanců při rostoucích zakázkách budou muset začít nabízet ještě zajímavější mzdy," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

V prosinci se i podle hlavního ekonoma UniCredit bank Pavla Sobíška zvýší podíl nezaměstnaných, ale výhradně kvůli sezonním vlivům. "Je přitom myslitelné, že se počet volných pozic dále zvýší. Od února opět nastoupí tendence snižování nezaměstnanosti. Stav ekonomiky rozhodne, zda podíl nezaměstnaných na jaře klesne pod dosavadní rekord," uvedl.

Témata:  nezaměstnanost firmy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy