Obyvatelé zemí V4 pociťují vysokou nedůvěru k politickým stranám, parlamentu či vládě. V Česku na rozdíl od ostatních zemí regionu převažuje negativní hodnocení EU a Evropského parlamentu než národní vlády a parlamentu.

Ve státech visegrádské čtyřky je značně rozšířený názor, že politici mají v rukou veškerou moc a že obyčejný člověk je bezmocný. Zároveň ve všech sledovaných zemích asi polovina občanů zastává názor, že je lépe v politice se neangažovat, protože by si mohli spálit prsty.

"Výzkum ukázal, že politická mentalita a vnímání reality jsou (ve visegrádských zemích) velmi podobné. Navzdory tomu, že v reálném životě se nedějí identické věci, tak občané mají tendenci vnímat situace velmi podobně. Ve všech zemích převažuje pocit značné nespokojenosti se směřováním země," řekla novinářům socioložka Zora Bútorová k výsledkům sondáží, které se uskutečnily letos v létě.

Češi a Slováci se zajímají o politiku méně než Poláci a Maďaři. Zatímco v Česku a na Slovensku zájem o dění v celostátní politice mají zhruba dvě třetiny obyvatel, v Polsku jsou to více než tři čtvrtiny a v Maďarsku až 85 procent obyvatel.

Ze slovenské části studie vyplývá, že za nejdůležitější změny od pádu komunismu v roce 1989 v tehdejším Československu označili Slováci vstup země do Evropské unie, zavedení eura a otevření hranic.