Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čím se prošla Armáda ČR v roce 2017? Noví vojáci, pomoc v zahraničí i problémy s tendry

Jmenování nových generálů Armády České republiky na Pražském hradě
Jmenování nových generálů Armády České republiky na Pražském hradě
Foto: Michal Kalášek, EuroZprávy.cz

Praha 30. prosince (ČTK) - Příchod nových vojáků, rostoucí rozpočet i změnu ve vedení ministerstva má za sebou v letošním roce resort obrany. Vojáci během něj pokračovali v zapojení do zahraničních misí, při kterých se střetli s teroristy v Mali nebo pomáhali Iráčanům při zvládání českých bitevníků L-159.

Oproti předpokladům se nepodařilo ministerstvu uzavřít například smlouvu na mobilní radary z Izraele. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář uplynulý rok hodnotí pozitivně.

Oddalování uzavírání zakázek bylo nejčastější kritikou, která vůči obraně a ministru obrany Martinu Stropnickému (ANO) především před říjnovými volbami zněla od opozice i některých odborníků. Během letošního roku byla podepsána například smlouva na nákup 20 obrněných vozidel Pandur za dvě miliardy korun, další smlouvy v řádu miliard byly uzavřeny na nákup munice či na opravu techniky.

Vedení obrany ale ještě na začátku roku mluvilo o tom, že se letos podaří uzavřít smlouvy na nákup obrněných vozidel Titus, na modernizaci 33 samohybných houfnic Dana nebo na nákup desítek lehkých obrněných vozidel pro chemický a radiační průzkum. Zakázky schválila vláda, smlouvy ale budou podepsány nejdříve příští rok. Zdržela se i významná miliardová zakázka na mobilní radary, které chce ČR koupit z Izraele. Tendr byl již podle ministerstva uzavřen, podepsání smlouvy ale Stropnický nechal na nové ministryni Karle Šlechtové (za ANO). Ta ale po nástupu do funkce řekla, že si nechá všechny chystané velké zakázky prověřit. Uzavření smluv se tak odkládá. Zdůvodnit bude chtít i nákup víceúčelových vrtulníků z USA nebo Itálie za více než deset miliard.

Bečvář je přesvědčen, že se na modernizačních projektech podařilo odpracovat "ohromně velký kus práce". Řada chystaných nákupů je podle něj "za půlkou vlastního projektu".

Druhým často opakovaným tématem byl růst rozpočtu. Obraně každoročně příjmy ze státního rozpočtu rostou, na příští rok bude mít k dispozici 58,9 miliardy korun, tedy o 6,4 miliardy více než letos. Opozici se přesto tempo růstu nelíbí. Podle závazku k NATO by Česko mělo na svou obranu vydávat dvě procenta HDP, v současnosti to je asi procento. Minulá vládní koalice se zavázala, že zajistí navýšení obranného rozpočtu do roku 2020 na 1,4 procenta HDP. Rozpočtové plány s tím počítají, v příštích letech by to ale znamenalo nárůst o až 11 miliard korun za rok.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář hodnotí letošní rok pozitivně. ČTK řekl, že za úspěšný považuje nábor, kdy do armády přišlo více než 2170 nových vojáků. Jednotky armády jsou podle něj naplněny na asi 82 procent. Velký posun vidí také v rozšiřování aktivních záloh, které mají přes 2000 příslušníků. V souvislosti s aktivními zálohami je ale potřeba podle něj dále pracovat na některých záležitostech, například lépe sladit výcvik či materiálně-technické zabezpečení.

Témata:  Armáda České Republiky Ministerstvo obrany České republiky

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.