Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Realitní makléři nejsou v EU regulováni jen v ČR a Španělsku, ukázala analýza

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Nová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) chce změnit zákon o realitním zprostředkování, profese má být vázanou živností. Upozornila, že vstup realitních makléřů na trh a výkon jejich profese nejsou v Evropské unii nijak regulovány pouze v Česku a Španělsku.

Realitního makléře může v Česku nyní dělat prakticky kdokoliv. Nepotřebuje k tomu žádnou kvalifikaci, oprávnění ani zkoušky, nemusí platit žádné poplatky.

"Absence zákona se negativně odráží v kvalitě zprostředkovatelských služeb. V Česku má klient mnohem větší pravděpodobnost, že narazí na nekvalitního makléře, než jinde v Evropě. Protože to naše legislativa umožňuje, spousta lidí toho využívá a dělá makléře jako vedlejší činnost, brigádně nebo dočasně. Jde jim jen o rychlý přivýdělek, ale profesi se nevěnují naplno," uvedl generální ředitel Next Reality Robert Hanzl.

Například na Slovensku je podnikání v realitách možné pod vázanou živností označovanou jako zprostředkování prodeje, pronájmu a koupě nemovitosti. Žadatel musí mít vysokoškolské vzdělání ekonomického, právnického, stavebního nebo architektonického směru. Alternativou je maturita a pět let praxe v oboru.

V Německu je členství v profesní organizaci dobrovolné, podle MMR ovšem velmi prestižní. Makléř nesmí například obchodovat s osobami v přímém vztahu. V Rakousku musí mít makléř praxi v oboru od šesti měsíců do dvou let podle vzdělání.

Podle údajů Evropské rady realitních profesí je v Česku nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Na jednoho makléře připadá 727 obyvatel. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

Zákon o realitním zprostředkování připravilo MMR v minulém volebním období, ale nepodařilo se ho schválit. Minulá verze návrhu předpokládala, že profese realitního makléře nebude volná živnost jako dosud, ale živnost vázaná. K jejímu provozování bude nutné buď vysokoškolské vzdělání v oblastech jako právo, ekonomie, finance, obchod a stavebnictví, nebo středoškolské s praxí v oboru. Alternativou ke vzdělání a praxi mělo být složení zkoušky pro profesní kvalifikaci obchodník s realitami.

Témata:  reality Ministerstvo pro místní rozvoj ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 15:40

Václav Vydra prozradil: Za to, že jsem s Janou Bouškovou, může ještě někdo třetí

Herec Václav Vydra v minulosti prozradil, že nebýt jeho kolegy a blízkého kamaráda Viktora Preisse možná by si nevzal svou současnou manželku Janu Bouškovou. Právě k Preissovi si totiž Václav chodil pro rady týkající se osobního života.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.