Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paradox českých dějin? Čechoslovákům bojujícím proti nacismu házeli klacky pod nohy komunisté

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Počátky československé armády byly krušné. Vojáci, kteří bojovali beze zbraní v britských uniformách, se poprvé zformovali během druhé světové války v Buzuluku. Z československého samostatného praporu, který vznikl v polovině července 1942 byl postupně vybudován československý armádní sbor, který se podílel na osvobozování Ukrajiny i československého území. Přesto mezi vojáky vráželi klín komunisté, kteří se je snažili separovat od západních vojsk.

Jednotka, která se stala základem československé armády na východní frontě, byla v Buzuluku vytvářena od počátku roku 1942 na základě takzvané oranské skupiny. Což byla skupina důstojníků a poddůstojníků kolem pozdějšího československého prezidenta Ludvíka Svobody.

Příslušníky jednotky se stávali dobrovolníci, mezi kterými bylo velké množství Židů, českoslovenští vojáci, kteří uprchli z nacisty okupovaných zemí, Čechoslováci, kteří v SSSR žili, i Rusíni z Podkarpatské Rusi, kteří do SSSR utekli a skončili v sovětských gulazích.

Potýkat se z počátku museli s nedostatkem základního vybavení. Na počátku například nosili britské uniformy, a to i během památné bitvy o Sokolovo. Získali je po polských vojácích, kterým se přes Írán podařilo dostat na západní frontu, a v Sovětském svazu po nich zůstaly zásoby včetně helem a stejnokrojů.

První československý samostatný polní prapor v SSSR byl oficiálně založen 13. července 1942. Na frontu odjelo téměř 1000 mužů a žen až na počátku roku 1943, protože podle Marka nebylo jednoduché zformovat "na zelené louce" jednotku z vojáků různého věku a výcviku. Rozkaz k jejich vyzbrojení vydal přímo Josif Stalin.

V březnu se prapor úspěšně zúčastnil bitvy u Sokolova. Jednotka byla postupně doplňována a rozšířena na 1. československou samostatnou brigádu, která se zapojila například do bitvy o Kyjev. Na jaře 1944 pak do ní vstoupily tisíce volyňských mužů a stovky volyňských žen.

Komunistická historiografie vyzdvihovala úspěchy československých vojáků na východní frontě na úkor těch, kteří bojovali na západě. Podle Marka si se ale v prvních poválečných letech vojáci z východu a ze západu vzájemně vážili a vystupovali jednotně jako takzvaní zahraniční vojáci. "Ten klín mezi ně vráželi komunisti. Jim se nejvíc hodili mrtví hrdinové, protože ti jim už nemohli škodit. Nemohli říct pravdu, jak to bylo v gulagu, jak to je v Sovětském svazu," řekl.

Témata:  Československo II. světová válka Českoslovenští vojáci v záloze

Související

Aktuálně se děje

4. února 2025 12:53

Čistíte si správně zuby? Většina lidí dělá zásadní chybu, možná mezi ně patříte

Čistění zubů je součástí každodenní hygieny většiny lidí, ale děláte to správně? Podle odborníků na zubní péči jsou čtyři základní prvky pro zdraví ústní dutiny: čištění zubů dvakrát denně fluoridovou zubní pastou, používání zubní nitě jednou denně, zdravá strava a pravidelná návštěva zubního lékaře. Pokud tyto čtyři věci děláte, jste na skvělém místě pro udržení zdraví zubů, říká Matthew Messina, klinický docent na Ohio State University College of Dentistry a mluvčí Americké zubní asociace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy