Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stravenky jako lichva? Stát by se měl o to zajímat, varuje šéf obchodů CBA

Stravenky
Stravenky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Šumperk - Předseda obchodního družstva CBA Roman Mazák kritizuje stravenky, které firmy dávají jako jeden z hlavních benefitů svým zaměstnancům. Systém podle něj lze přirovnat dokonce k lichvě.

Největšími poskytovateli stravenek v Česku jsou společnosti Sodexo, Edenred (Accor) a Le Chéque Déjeuner. Stravenky dostává kolem 1,3 milionu Čechů, kteří v nich ročně projedí 15 miliard korun. Část stravenek skončí v obchodech a restauracích, kde za ně lidé mohou nakoupit oběd, potraviny a nápoje. 

Stravenky tak podle Mazáka slouží jako další platidlo. "Restaurace jimi platí zase dál. Poslední článek řetězce pak stravenky vrací emitující firmě, od které dostane zpět peníze po odečtení provize. Je to v podstatě lichva, provize jsou obrovské, pohybují se mezi pěti až šesti procenty, což je srovnatelné, jako by si banka dala za půjčku úrok 60 procent," uvedl Mazák.

Problémem je podle něj hlavně blokování hotovosti. V maloobchodě se například jednou měsíčně svezou z prodejen stravenky, v centrále je přepočítají a odešlou vydávající firmě, která do 14 dní pošle prodejně hotovost.

"Pokud zákazník za stravenky nakoupil začátkem měsíce, tak po započtení času na manipulaci a převod peněz obdrží prodejna hotovost až po téměř dvou měsících od provedení nákupu. Jak k tomu obchodník přijde, když musí dát šest procent ze své marže pryč jen proto, že zákazník místo peněz použil stravenku?" uvedl Mazák z CBA, které sdružuje téměř tisíc obchodů po celé ČR s obratem dvě miliardy korun.

Ministerstvo financí před několika dny projevilo zájem omezit v novém zákoně o dani z příjmu všechny výjimky z placení daní včetně stravenek. Podle Mazáka by to byla pozitivní změna, protože maloobchodníci nemohou nic změnit.

Témata:  stravenky obchody restaurace

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.