Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v Libyi: Do Benghází se kvůli ozbrojencům nemohou vrátit tisíce rodin

Libye
Libye
Foto: Pixabay

Benghází (Libye) – Tisíce rodin z východolibyjského města Benghází se nemohou vrátit domů. Brání jim v tom ozbrojené skupiny, včetně Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara, která je spřízněna s kabinetem na východě země. Boje v Benghází byly součástí širšího konfliktu v Libyi, který propukl po svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Opustit své domovy od té doby musely desetitisíce lidí.

Benghází je strategické přístavní město na východě Libye. LNA na konci loňského roku oznámila, že město osvobodila od islamistů. Haftarův tábor představuje jedno ze dvou hlavních mocenských center v destabilizované Libyi. Druhým je vláda v Tripolisu podporovaná OSN.

Skupiny spřízněné s LNA zkonfiskovaly majetek vysídlených rodin a ty, kteří se snažili vzdorovat, mučí, zadržují a unášejí, uvedla HRW s odkazem na sdělení příbuzných obětí. Informovala o tom dnes organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW).

LNA se k obvinění nevyjádřila. Haftar nicméně minulý měsíc odsoudil útoky na soukromý majetek a vyzval své vojáky, aby vysídleným lidem pomohli v návratu domů.

LNA v loňském roce dobyla na islamistických radikálech důležitá území na východě Libye a Haftar se stal ještě dominantnějším hráčem na libyjské politické scéně. Podle agentury Reuters je tak možné, že generál bude prezidentským kandidátem ve volbách, které by se podle OSN měly konat do konce letošního roku.

Od začátku Haftarovy vojenské operace v květnu 2014 uprchlo z Benghází asi 13.000 rodin a asi 3700 z nich je stále znemožňován návrat, uvedla HRW s odkazem na místní politické aktivisty.

Členové některých vysídlených rodin v rozhovoru s HRW řekli, že čelí výhrůžkám ze strany LNA, aniž by proti Haftarovým vojskům bojovali. Příslušníci LNA prý útočili také na jejich příbuzné pod záminkou, že patří k radikálům z teroristické organizace Islámský stát (IS). V některých případech byli tito lidé v noci uneseni ze svých domovů a jejich těla později objevena na skládkách.

Témata:  Libye uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.