Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD na sjezdu rozhodne, zda bude vyjednávat o vládě, říká Hamáček. Sám chce kandidovat na předsedu

Jan Hamáček /ČSSD/
Jan Hamáček /ČSSD/
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Hostem dnešních Otázkách Václava Moravce byl místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Mimořádný sjezd sociálních demokratů by podle něj měl rozhodnout o tom, jestli strana bude vyjednávat s hnutím ANO o nové vládě. Rozhodnout by mohl také o tom, že ČSSD skončí v opozici.

Delegáti sjezdu by se měli vyjádřit, zda vůbec má ČSSD vyjednávat o nové vládě s hnutím ANO. Obě strany v minulých týdnech jednání začaly, ke konci ledna však byly schůzky přerušeny. "Musíme si vyjasnit, jestli do těch jednání půjdeme," řekl Hamáček.

Nové vedení si bude ČSSD vybírat po volebním debaklu ve sněmovních volbách loni na podzim. Do té doby nejsilnější sněmovní strana v nich získala pouze 15 poslanců.

Na pozici předsedy strany hodlá kandidovat sedm lidí. Hamáček by si přál, aby byl v první den sjezdu zvolen předseda a alespoň několik místopředsedů, kteří by v případě souhlasu delegátů vytvořili vyjednávací tým o nové vládě.

Hamáček předpokládá, že sjezd strany v Hradci Králové 18. února neskončí. Sjezd by mohl pokračovat za dva nebo tři týdny, kdy by se dovolila zbývající část vedení a zároveň by se řešil pokrok ve vyjednáváních. "Stojím o to, aby členové měli co nejsilnější slovo v takových rozhodnutích," dodal Hamáček.

Míní také, že ze strany sociální demokracie určitě nebudou vyjednávání o vládě hotová do konce února. Za realističtější termín považuje spíše konec března.

Témata:  Jan Hamáček Sociální demokracie (SOCDEM) vláda

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.