Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odchod ze sálu při inauguraci? To je velmi silný protest, jde i ojedinělý případ, říká Forejt

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Bývalý hradní protokolista Jindřich Forejt upozornil, že odchod zákonodárců ze sálu během projevu prezidenta se v historii děl pouze velmi výjimečně. Podobný protest si prý z literatury pamatuje jen z roku 1920.

Forejt to dnes řekl ČTK. Letitému členovi hradního protokolu se nelíbilo, že se během inaugurace nekonala vojenská přehlídka a že v první řadě ve Vladislavském sále mohla sedět Alexandra Mynářová, manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Bývalý protokolář připomněl, že prezidenty republiky byly vždy silné osobnosti. „Silné osobnosti dávají silné projevy a na to jsou silné reakce," poznamenal s odkazem na projev staronového prezidenta Miloše Zemana a na odchod části opozičních zákonodárců ze sálu na protest proti jeho slovům.

Podobný odchod za 100 let existence republiky se podle něj udál „velmi zřídka". Na podobnou událost pamatuje jen z roku 1920, kdy odešli ještě před zahájením ceremoniálu kvůli nesouhlasu se zvolením prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka poslanci německých národních stran. „Odejít během projevu je velmi silný protest. To musím říct, že mě trochu překvapilo," řekl Forejt.

Protokolář, který na Hradě skončil v roce 2016, se podivil nad některými ceremoniálními záležitostmi. „Nechtěl bych, aby to vyznělo, že upozorňuji na to, že pan prezident má problémy s chůzi. To je absolutně lidská věc, kterou když někdo nepochopí, tak dává najevo pouze svou hloupost," poznamenal. Během ceremoniálu ale podle něj měl být zachován aspekt vzdání holdu armádě velitelem ozbrojených sil.

Zeman podle něj nemusel jít podél nastoupené jednotky, ale mohl kolem ní třeba projet, jak třeba činí velvyslanci po přijetí na Hradě. "Nevím, proč tam nemohla být jednotka armády, která by prezidentovi vzdávala poctu, nikoho by prostorově neomezovala, bylo velmi mnoho místa," podotkl.

Vadil mu i zvolený zasedací pořádek. „Bezradně jsem se díval na usazení v první řadě," podotkl s odkazem na to, že bývalý prezident Václav Klaus seděl přes uličku v protokolárně méně významné levé části první řady. Podle Forejta se tak stalo poprvé od roku 2003. Forejt pracuje v Institutu Václava Klause.

Podotkl také, že "s rozpakem" zjistil, že vedle dcery Zemana Kateřiny byla usazena manželka hradního kancléře. „Jestli byla pozvána předsedou Poslanecké sněmovny, tak nevím z jakého titulu. Nepředstavuje žádný segment veřejného života," podotkl. Dodal, že nerozumí tomu, proč měla „výsostné a čestné postavení před zákonodárci", kteří seděli až v dalších řadách. Zdůraznil, že představitelé ve volených funkcích mají vždy přednost před jmenovanými funkcionáři, kterým je i kancléř.

V první řadě seděla také manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika. To podle Forejta odpovídá protokolu. Protože byla přítomna manželka prezidenta, mohli s sebou vzít doprovod i nejvyšší ústavní činitelé.

Forejt se podivil také nad zvolením květinové výzdoby, kdy ve Vladislavském sále byly rozmístěny mnohobarevné tulipány. "V historii se vždy květinová výzdoba dávala do souladu s tím, co se děje," podotkl. Květiny podle něj měly být v národních barvách. Podotkl, že tulipány jsou národními květinami Nizozemska.

Témata:  Miloš Zeman Vratislav Mynář Jindřich Forejt

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.