Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit EU by měl odsoudit útoky v Británii i Sýrii, míní senát

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha - Čeští zástupci by měli podle senátního evropského výboru prosazovat, aby summit EU ve čtvrtek ostře odsoudil turecké útoky v Sýrii s dopadem na civilní obyvatelstvo.

Stejně tak by se měl postavit k útoku nerovovou látkou novičok v Británii. EU by v obou případech měla přijmout vůči původcům odpovídající a dostatečně razantní opatření, doporučil výbor.

"Vzhledem k tomu, že ČR patří k několika členským státům EU, které byly mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí označeny jako možný zdroj nervového jedu použitého během útoku v Salisbury, považujeme za velmi důležité, aby Evropská rada toto osočení projednala a zaujala k němu společný postoj," uvedl předseda výboru Václav Hampl z klubu KDU-ČSL.

Latkou zvanou novičok byli počátkem března v Británii otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že použitá látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie.

Premiér Andrej Babiš toto tvrzení označil za lživé, ministr zahraničí Martin Stropnický (oba ANO) za absurdní. Rusko podle něj své tvrzení nijak nedoložilo. Skupina senátorů včetně předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) už v pondělí vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila. Sněmovna hlasy ANO, SPD a KSČM v úterý odmítla návrhy ODS a TOP 09, aby se záležitostí zabývala a obvinění odsoudila.

Témata:  Summit EU Sýrie Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.