Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdanění náhrad církvím? Rozpočtový výbor se neshodl

Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Noc - Kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes opět přerušil debatu o návrhu poslanců KSČM na zdanění peněžních náhrad, které církve dostávají za majetek nevydaný v restitucích. Debatu výbor přerušil do 31. května. Zpravodaj k novele Milan Feranec (ANO) ČTK řekl, že do té doby by měl dostat odborné právní posudky, které si už dříve vyžádal ústavně-právní výbor.

Rozpočtový výbor přerušil projednávání tohoto návrhu už v polovině března, aby poslanci měli čas na podávání pozměňovacích návrhů. Žádný takový návrh ale do výboru nedorazil, ve výboru už dříve zazněl návrh doporučující komunistickou předlohu zamítnout.

Projednávání návrhu přerušil v březnu i ústavně-právní výbor. Se žádostí o právní posudky se rozhodl oslovit pražskou a brněnskou právnickou fakultu, Ústav státu a práva i legislativní radu vlády.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi schválený v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Komunisté uvádějí, že stát by mohl získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá.

Výbor se neshodl na Kosovu

Sněmovní rozpočtový výbor dnes nedal žádné doporučení ke smlouvě mezi ČR a Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. Pro kladné stanovisko, které by doporučilo Sněmovně dát souhlas s ratifikací, hlasovalo jen osm členů výboru, především z řad poslanců ANO. Zbytek poslanců byl proti nebo se zdržel. Zahraniční výbor naproti tomu doporučil souhlas s ratifikací dát. Ve Sněmovně čelí smlouva kritice části poslanců, kteří s osamostatněním Kosova nesouhlasí.

Senát už dal souhlas k ratifikaci dvakrát, naposledy začátkem letošního dubna. Sněmovna o smlouvě v minulém volebním období nerozhodla. V nynějším prvním čtení ve Sněmovně čelila smlouva návrhu na zamítnutí.

Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové nejde o to, zda Sněmovna uzná, nebo neuzná legitimitu Kosova, ale o to, zda české firmy budou zdaňovat příjmy jednou nebo dvakrát. Ředitel odboru strategie daňové politiky ministerstva financí Zdeněk Hrdlička dnes členy výboru informoval, že jen v roce 2016 přesáhla vzájemná obchodní výměna s Kosovem 14,5 milionu eur (asi 368 milionů korun) a z toho přes 90 procent představoval český vývoz. Podle něj existuje možnost uplatnění českých firem v Kosovu například v energetice nebo výstavbě čistíren odpadních vod.

Smlouvou se dnes zabýval ještě zahraniční výbor Sněmovny. Jak ČTK sdělil zpravodaj výboru Jan Lipavský (Piráti), vydal k ní doporučující stanovisko. V květnu se má ještě smlouvou zabývat výbor pro evropské záležitosti.

Témata:  církevní restituce daně Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.