Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes opět přerušil debatu o návrhu poslanců KSČM na zdanění peněžních náhrad, které církve dostávají za majetek nevydaný v restitucích. Debatu výbor přerušil do 31. května. Zpravodaj k novele Milan Feranec (ANO) ČTK řekl, že do té doby by měl dostat odborné právní posudky, které si už dříve vyžádal ústavně-právní výbor.
Rozpočtový výbor přerušil projednávání tohoto návrhu už v polovině března, aby poslanci měli čas na podávání pozměňovacích návrhů. Žádný takový návrh ale do výboru nedorazil, ve výboru už dříve zazněl návrh doporučující komunistickou předlohu zamítnout.
Projednávání návrhu přerušil v březnu i ústavně-právní výbor. Se žádostí o právní posudky se rozhodl oslovit pražskou a brněnskou právnickou fakultu, Ústav státu a práva i legislativní radu vlády.
Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi schválený v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS) počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.
Komunisté uvádějí, že stát by mohl získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá.
Výbor se neshodl na Kosovu
Sněmovní rozpočtový výbor dnes nedal žádné doporučení ke smlouvě mezi ČR a Kosovem o zamezení dvojímu zdanění. Pro kladné stanovisko, které by doporučilo Sněmovně dát souhlas s ratifikací, hlasovalo jen osm členů výboru, především z řad poslanců ANO. Zbytek poslanců byl proti nebo se zdržel. Zahraniční výbor naproti tomu doporučil souhlas s ratifikací dát. Ve Sněmovně čelí smlouva kritice části poslanců, kteří s osamostatněním Kosova nesouhlasí.
Senát už dal souhlas k ratifikaci dvakrát, naposledy začátkem letošního dubna. Sněmovna o smlouvě v minulém volebním období nerozhodla. V nynějším prvním čtení ve Sněmovně čelila smlouva návrhu na zamítnutí.
Podle dřívějšího vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové nejde o to, zda Sněmovna uzná, nebo neuzná legitimitu Kosova, ale o to, zda české firmy budou zdaňovat příjmy jednou nebo dvakrát. Ředitel odboru strategie daňové politiky ministerstva financí Zdeněk Hrdlička dnes členy výboru informoval, že jen v roce 2016 přesáhla vzájemná obchodní výměna s Kosovem 14,5 milionu eur (asi 368 milionů korun) a z toho přes 90 procent představoval český vývoz. Podle něj existuje možnost uplatnění českých firem v Kosovu například v energetice nebo výstavbě čistíren odpadních vod.
Smlouvou se dnes zabýval ještě zahraniční výbor Sněmovny. Jak ČTK sdělil zpravodaj výboru Jan Lipavský (Piráti), vydal k ní doporučující stanovisko. V květnu se má ještě smlouvou zabývat výbor pro evropské záležitosti.
Témata: církevní restituce, daně, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Související
18. prosince 2019 15:06
16. října 2019 16:21
15. října 2019 16:53
15. října 2019 15:52
15. října 2019 15:12