Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chci zpátky do vedení ERÚ, píše Vitásková ministrovi

Energetický regulační úřad
Energetický regulační úřad
Foto: Lukáš Kňazovický, EuroZprávy.cz

Praha - Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková by se ráda vrátila do vedení tohoto úřadu. Poslala proto otevřený dopis ministrovi průmyslu a obchodu v demisi Tomáši Hünerovi (za ANO), ve kterém žádá, aby od 1. srpna letošního roku právě ona nahradila člena rady ERÚ Vratislava Košťála, kterému končí funkční období. Vitásková to dnes řekla ČTK. Reakci ministerstva ČTK shání.

"Nechci tiše přihlížet, co se na energetickém trhu děje. Energetická bezpečnost, ceny energií, energetická chudoba, to vše má fatální dopad především na občany naší země," uvedla dnes Vitásková. V dopise Hünerovi podotkla, že je znepokojena situací na úřadu poté, co ji loni v létě nahradila nová pětičlenná rada.

"Mimo jiné jsem upozorňovala, že na pozici radního ERÚ se dostávají lidé, kteří jsou spjatí s totálním chaosem, ať úmyslným či neúmyslným, který v období vzniku solárního boomu v letech 2009 až 2010 na ERÚ existoval," uvedla v dopise mimo jiné Vitásková.

Vitásková vedla ERÚ od roku 2011 do loňska. V čele úřadu vystupovala proti společnostem provozujícím solární elektrárny. Kritizovala zejména státní podporu pro tento typ elektráren, která podle ní vede ke zdražování elektřiny. O provozovatelích pak často mluvila jako o solárních baronech, někdy jako o mafii.

Kvůli solárním elektrárnám nakonec sama stanula před soudem. Krajský soud ji nejprve potrestal 8,5 lety vězení v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Vrchní soud v Olomouci ji ale letos obžaloby zprostil.

Témata:  Energetický regulační úřad Alena Vitásková energetika politici Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy