Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nový balíček nařízení EU vzbuzuje obavy českých zaměstnavatelů

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Praha - Čeští zaměstnavatelé se obávají dopadů balíčku opatření Evropské komise ke sladění práce a rodiny. Místo více dovolené pro rodiče a flexibilní práce by podle nich měl balíček zavádět finančně dostupné služby pro rodiny, řekli jejich zástupci během návštěvy výboru Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci v Praze. Europoslanci chtějí balíček schválit do konce volebního období v roce 2019.

"Domníváme se, že komise zvolila cestu špatným směrem," řekla na jednání Vladimíra Drbalová ze Svazu průmyslu a dopravy. Opatření by podle dřívějšího vyjádření eurokomisařky Věry Jourové mělo obsahovat možnosti flexibilní práce, otcovskou dovolenou, změny v rodičovské, ale i zaměstnavateli žádané investice do jeslí a školek.

"Historicky je česká společnost zvyklá na to, že matky jsou s dětmi doma dlouho," uvedla Kateřina Štěpánková z ministerstva práce a sociálních věcí. Podle odborů je problematické i to, že se mzdy matek po dobu rodičovské nevalorizují, což se odráží i v budoucí výši důchodu ženy.

Jaromíra Kotíková z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí dodala, že české ženy nemají zájem zkracovat si pracovní úvazky z finančních důvodů. "Zaznamenali jsme, že pokud dochází ke snižování úvazků, je to maximálně o jednu nebo dvě desetiny," uvedla s tím, že takový výpadek je pro zaměstnavatele složité vykrýt jiným pracovníkem.

Podle firem budou i případné flexibilní úvazky obtížně zvládnutelné, protože v Česku je stále výrazné zastoupení průmyslových podniků. Organizačně náročné to ale bude i třeba pro služby. "Pokud si rodiče budou vybírat dovolenou po částech, jednou dopoledne, pak odpoledne, dva dny a pak tři dny, bude to pro podniky nesmírně zatěžující," dodala Drbalová. Zaměstnavatel podle ní musí mít pracovníky tam, kde je potřebuje, a v době, kdy je potřebuje.

Odbory podle Lucie Studničné z Českomoravské konfederace odborových svazů s flexibilní pracovní dobou problémy mít nebudou, pokud bude skutečně oboustranná. "V současné době je vyžadovaná spíš jen od zaměstnanců," dodala.

Konkrétní uspořádání vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem by podle Víta Jáska z Unie zaměstnavatelských svazů měl stát nechat na dohodě mezi nimi a moc do ní nevstupovat.

Načasování balíčku je podle Kariny Kubelkové z Hospodářské komory ČR v době rekordně nízké nezaměstnanosti nevhodné. Zaměstnavatelé mají problémy sehnat pracovní sílu s potřebnou kvalifikací. Rezervy na trhu práce jsou minimální včetně studentů, matek na mateřské či zdravotně postižených, kterým se zaměstnavatelé podle ní snaží vycházet vstříc.

Podle nové směrnice a úpravy některých stávajících směrnic by se měla rozšířit i práce z domova, částečné úvazky či sdílená místa. Otcovská dovolená by měla být zavedena v celé EU. Trvat by měla aspoň dva týdny a platit by se podle Jourové měla z nemocenského pojištění.

Změny by čekaly i rodičovskou, úprava by měla obsahovat "víc pobídek pro muže". Například určitá doba rodičovské dovolené by byla vymezena jen jim. Pružně by se měly čerpat také rodičovské příspěvky - buď naráz, nebo postupně.

Europoslanci dnes zahájili svou návštěvu Česka, kromě diskuse se zástupci zaměstnavatelů, odborů a dalších organizací se sejdou také s českými poslanci a senátory. Navštíví také Škodu Auto v Mladé Boleslavi a centrum sociálních služeb v Obrnicích na Mostecku jako příklad úspěšného projektu v sociálně vyloučené lokalitě.

Podle europoslankyně Martiny Dlabajové (za ANO) se členové výboru zajímají hlavně o zaměstnávání mladých. Česko by mělo posloužit jako příklad dobré praxe. "Jsme v tom premianti. Jinde je až padesátiprocentní nezaměstnanost mladých," řekla už dřív členům sněmovního sociálního výboru Dlabajová. Podle ní je přínosný ale i pohled zvenčí od europoslanců z jiných zemí na situaci v Česku.

Témata:  EU Česká republika EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.