Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pražský hrad se otevírá veřejnosti. Spatříte i slavnou Zlatou bulu sicilskou

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Mediafax

Praha - Na Pražském hradě jsou ode dneška k vidění jedny z nejznámějších listin české historie - Zlatá bula sicilská z roku 1212 a Zlatá bula Karla IV. vydaná v roce 1356. Tyto středověké dokumenty potvrzovaly práva a výsady českých králů k římské říši.

Výstava s názvem Labyrintem dějin českých zemí se koná při příležitosti letošního stého výročí vzniku Československa. Významné listiny budou vystaveny v Císařské konírně.

Zlatou bulu sicilskou vydal římský a sicilský král a budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. jako odměnu za to, že ho Přemysl podpořil v boji o římskou korunu. 

Karel IV. vydal Zlatou bulu Karla IV., která potvrdila výjimečné a nezávislé postavení českých zemí v rámci říše.

Zajímavostí podle historiků je, že zatímco pečeti v listinách Fridricha II. jsou vždy dva zlaté plíšky naplněné voskem, Zlatá bula u listiny Karla IV. je poctivý kus zlata.

Témata:  výstavy historie Pražský Hrad

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy