Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rybáři bijí na poplach, z řek houfně mizí pstruzi. Kdo za to může?

Řeka, ilustrační fotografie
Řeka, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

České Budějovice - Rybaření patří v našich končinách k oblíbené zábavě, zvlášť mezi muži. Rybáři ovšem nyní bijí na poplach - z Česka totiž houfně mizí jeden z tradičních druhů - pstruh.

Doby, kdy bylo v některých řekách a potocích tolik pstruhů, že se dali chytat holou rukou, jsou nenávratně pryč. Jak upozorňuje páteční Právo, úlovky sportovních rybářů jasně ukazují, že pstruzi houfně mizí.

A to ještě není ta nejhorší zpráva - vědec Tomáš Randák z Jihočeské univerzity varuje, že pokud okamžitě nebudou přijata ochranná opatření, vyhynou nejen populární pstruzi, ale i lipani, kteří jsou už teď kriticky ohrožení.

Ještě na začátku devadesátých letech tahali rybáři z vod kolem dvou set tisíc pstruhů ročně, nyní to není ani pětina z tohoto počtu. A zmíněný lipan je na tom ještě hůř - za poslední desetiletí chytili rybáři jen tolik lipanů, jako v jediném roce 1990.

A co za tuhle situaci může? Podle Randáka jsou na vině především kormoráni, kteří k nám v zimě migrují ze severní Evropy v obrovských hejnech. A když zamrznou rybníky, přesunou se rybožrouti k rychle tekoucím potokům a bystřinám, které jsou pro pstruhy nejvhodnější.

Témata:  ryby řeky rybaření

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy