Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na trh se dostala falešná treska, obsahovala o 34 procent méně masa

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Společnost Makro musí okamžitě z trhu stáhnout závadnou šarži mražených aljašských tresek. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) totiž odhalila, že ve výrobku je místo 80 procent masa pouze 46,3 procenta a informace na obalu jsou tak lživé.

Milovníci ryb by nyní měli zbystřit. Na trhu se totiž podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce nachází mražená Aljašská treska, která s celkovým podílem svého masa rybu příliš nepřipomíná.

"Na obalu potraviny je mj. uvedeno: Hmotnost po dokapání 800g (pozn.: tj. obsah masa 80%). Laboratorní rozbor ale stanovil obsah masa ve výrobku jen na 46,3% hmotnosti potraviny," uvedl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

"Informace na obalu tak byla zavádějící ohledně skutečného obsahu masa a SZPI nařídila kontrolované osobě, aby falšovanou šarži potraviny stáhla z nabídky," dodal.

Tento případ přitom není ojedinělý a počet falšovaných ryb z dovozu podle SZPI narůstá. V tomto případě je závadnou šarží Aljašská treska filety v balení 1 kilogram, s označením data minimální trvanlivosti do 24. 6. 2017, dovozce: Frigoexim s.r.o., Březinova cesta 136, Litoměřice, země původu: Čína.

Témata:  SZPI potraviny ryby obchody

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.