reklama

Spor kolem jmenování Miroslava Pocheho na post šéfa české diplomacie nemůže pro ČSSD dopadnout jinak, než fiaskem. Nyní se hraje o to, jak velké ono fiasko bude. Předseda strany Jan Hamáček nemůže zvítězit již z principu. Pocheho si prezident Miloš Zeman označkoval jako pomyslného nepřítele – a snad žádný prezidentův nepřítel ještě nedokázal Zemana pokořit. Většina raději "uhnula“, jiní dopadli bídně – vzpomeňme na expremiéra Bohuslava Sobotku nebo na exšéfa TOP 09 Miroslava Kalouska.

Hamáček se v celém sporu jeví jako velmi slabý lídr. Dokonce slabší, než Sobotka. Zvolil totiž vyhnívací taktiku a nechal si ji posvětit i od samotné partaje. Spor kolem Pocheho tak vedení ČSSD chce vyřešit až po říjnových komunálních a senátních volbách. Taktika je to velmi nešťastná, nicméně do jisté míry i pochopitelná. Vstoupit do přímého sporu se Zemanem nebo premiérem Babišem těsně před volbami se nemusí vyplatit, stejně tak by se nemusela vyplatit kapitulace a jmenování nového, přijatelného kandidáta na ministerstvo zahraničí. Hamáček tak velmi nehrdinsky o tématu mlčí, neotevírá ho. Jeho výroky v televizních debatách, kde říká, že od Babiše směrem k Pochemu žádné výtky neslyšel, působí víc než komicky.

Olej do ohně přilévá a na tragikomičnosti celé soc. dem. přidáv místopředseda Jiří Zimola. Jeho provokativní dýchánek u prezidenta dělá šaška nejenom z něho samotného, ale zejména z předsedy Hamáčka. Zimola šel prezidenta na Hrad ujistit, že soc. dem. by měla navrhnout jiného kandidáta. Zemana tak ujistil o tom, že ČSSD je stále loutkovou straničkou, která se stejně nakonec prezidentem pokořit nechá. Tuto sólo akci, o které údajně věděl pouze slabý předseda Hamáček, se snažil vyžehlit další místopředseda Martin Netolický. Uvedl, že Zimolova akce je izolovaná a ve straně tento přístup nemá širší podporu. I kdyby tomu tak bylo, chování špiček ČSSD musí být pro veřejnost nesrozumitelné, komické a matoucí. I volební průzkumy nejsou žádnou slávou, strana je stále někde kolem 6 až 7 procenty.

Posledním dílem mozaiky je osoba Miroslava Pocheho. Jeho vystupování před médii a před diplomaty působí, jako kdyby si kandidát na šéfa diplomacie chtěl užívat své poslední minuty a hodiny slávy. Moc dobře přeci musí vědět, že proti němu stojí dva nejmocnější muži Česka – premiér Babiš a prezident Zeman. A jak již bylo v úvodu zmíněno, prezidentovi odpůrci nekončívají dobře. Je otázkou, proč Poche vystupuje sebevědomě, rázně a přesvědčeně, že právě on se ministrem stane. Většina nezávislých pozorovatelů shodně potvrdí, že Pocheho čas už dávno vypršel. Jeho sebejistý přístup mu navíc hatí výše zmíněný „mrtvý brouk“ Hamáček a Zemanova pátá kolona Zimola. Ať spor ve výsledku dopadne jakkoliv, pro ČSSD nemůže dopadnout dobře nikdy. Říjnové volby navíc mohou opět zamíchat kartami, v případě neúspěchu strany se jistě přihlásí o slovo umlčené prozemanovské křídlo.

Loading...

3 komentáře (Poslední 13.09. 09:20) Napište svůj názor

reklama