Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko je i náš problém, burcuje politik Gabal

Turecko, ilustrační foto
Turecko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha – Český politik, poslanec za KDU-ČSL, sociolog a jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal se na sociálních sítích zamyslel nad kritikou Ankary, která se v posledních dnech týká především dohody o uprchlících, jejich navracení z řeckých břehů do Turecka a finanční pomoci. Jednu věc by si podle něj měli Češi uvědomit.

Gabal se na sociálních sítích zamýšlel především nad výročím vstupu Česka do Severoatlantické aliance. „NATO udržují pohromadě vůle a prostředky jeho členů. Padli jsme několikrát, než jsme se k této možnosti dostali. 1938, 48, 68 jsme nebyli uznáni za součást Západu, ani v roce 1999 nebyl vstup samozřejmostí. Museli jsme hodně máknout. Později i za Slovensko, Balty a Balkán," připomíná okolnosti vstupu do NATO poslanec.

Bez střední Evropy v NATO by podle něj Česko nedosáhlo na „klub nejbohatších zemí – EU". „Dáváme i po letech do těchto spolků dost vůle, prostředků a ochoty ke sdílení odpovědnosti za západní svět? V obojím jsme čistým příjemcem, v NATO jsme svým podílem deficitní, free rider. Věci ovšem mají svou logiku. Co jsme ušetřili na obranných výdajích a na svých spojencích uplynulou dekádu, zrychleně spálíme na podporu spojenců zatížených uprchlíky," vysvětluje politik.

I proto podle něj není na místě, když někteří kritizují Turecko a ohrnují nad ním nos. „I Turecko rozhodovalo v roce 1999 o našem členství, a nevím jak velkou důvěru jsme jako bývalá komunistická země budili právě u těch, kteří nesli břemeno zadržování komunistické expanze. Neuškodí se na dnešní Turecko podívat i jeho tehdejší vůlí vpustit nás do západní civilizace. Nejsme dnes Turkům povinni vděčností, ale spojeneckou spoluodpovědností za jejich bezpečí," dodal Gabal.

Pod příspěvkem se následně strhla debata. Jeden z uživatelů připomněl, že Turecko se od těch dob změnilo a že teď jde o „islámskou diktaturu provádějící islamizaci Evropy a útočící na Řeckou svrchovanost v Egejském moři". Zmínil také vyvražďování Kurdů a hybridní válku mezi Tureckem a Řeckem a potažmo i celou EU pomocí uprchlíků.

„Řecku pomáháme, nechce. Ano, na Turecko je třeba tlačit i z hlediska vnitřních poměrů, ale zásadně, která další země má 2,7 milionu uprchlíků a přijímá další. Která země je vtlačována do války Ruskem. Jinak ještě drobnost, Řecko není obětí Turecka, ale imigranty propouští především Syrizia. Jinak ten status je ale o něčem jiném, že," komentoval do poslanec.

Témata:  Ivan Gabal NATO (Severoatlantická aliance) Turecko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:33

Nová éra Jamese Bonda: Amazon přebírá otěže legendární franšízy

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří po desetiletí utvářeli podobu filmové série o Jamesi Bondovi, předali kreativní kontrolu nad franšízou Amazon MGM Studios, čímž uzavírají více než šedesátiletou éru rodiny Broccoliových. Amazon slibuje zachovat tradiční premiéry v kinech, ale zároveň plánuje rozšířit značku do nových formátů. Agent 007 tak vstupuje do nové kapitoly pod vedením technologického giganta.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.