Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie uzavřela vyšetřování kauzy převaděčů. Pachatelům hrozí až osm let

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V březnu minulého roku zadrželi policisté tři turecké převaděče, kteří v dodávce vezli 22 běženců z Iráku, Sýrie a Turecka. Případ s krycím názvem TORAX nyní policie po téměř jedenácti měsících uzavřela a předala státnímu zastupitelství. Mužům hrozí trest odnětí svobody v délce dva až osm let.

Tři muži turecké národnosti byli zadrženi v noci z 6. na 7. března 2018. V dodávce převáželi 22 lidí původem z Iráku, Sýrie a Turecka, kteří se chtěli dostat do Německa. Mezi běženci byly čtyři děti a jedna těhotná žena.

Všichni převaděči byli z rozhodnutí soudu vzati do vazby. Podle policie měli v minulosti podobným způsobem zorganizovat nejméně šest převozů při nichž přepravili přinejmenším 100 lidí. Za každou osobu přitom měli inkasovat od dvou do osmi tisíc euro.

Podle policejní zprávy, která se věnuje nelegální migraci v České republice za rok 2018, se počty běženců výrazně nelišily od roku 2017. Na našem území bylo zadrženo celkem 4992 osob, které neměly legální nárok na pobyt.

Cizinců, kteří byli zadrženi při „tranzitní nelegální migraci“ eviduje policie 191, o 19 více, než v předchozím roce. Cílovou zemí cizinců bylo většinou Německo, na naše území se nejčastěji dostávali ze Slovenska. Jednalo se hlavně o občany Iráku, Sýrie, Afghánistánu a Nigérie.

Za napomáhání k nelegálnímu pobytu stíhala policie celkem 36 osob. Ve 28 případech se jednalo o občany České republiky a nejčastějším prohřeškem byly účelové sňatky. Pouze 5 případů se týkalo „zprostředkování nelegálního překročení hranice (převaděčství)“, ze kterého jsou obviněni i muži zadržení v případu TORAX.

Policisté předali případ Okresnímu státnímu zastupitelství v Teplicích a navrhli podat obžalobu pro trestný čin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Protože byl čin proveden za úplatu, hrozí pachatelům trest odnětí svobody ve výši 2 až 8 let.

Témata:  migrace policie Imigranti z Afriky a Blízkého Východu krimi Česká republika

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 21:47

Česko reaguje na další ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku

Jen několik desítek kilometrů od hranic s Českem panuje podezření na slintavku a kulhavku na farmě. V neděli o tom informoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V reakci má podle jeho slov dojít ke zpřísnění opatření na hranicích se Slovenskem.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.