Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednotné přijímačky na střední školy? Žáci mají oproti loňsku lepší výsledky z matematiky

Školy
Školy
Foto: Pixabay

Uchazeči o studium čtyřletých maturitních oborů měli letos u jednotných přijímacích zkoušek v testu z matematiky v průměru o 7,2 procentního bodu lepší výsledek než loni. Matematiku zvládly v meziročním srovnání lépe také děti na šestiletých gymnáziích, na osmiletých hůře. Naopak v češtině se úspěšnost zájemců o maturitní studium snížila. Na čtyřletých oborech i šestiletých gymnáziích klesla o 3,2 procentního bodu, na osmiletých gymnáziích pak o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to z výsledků jednotných přijímacích zkoušek, které na webu zveřejnil Cermat.

Podle Marka Lehečky z oddělení vnějších vztahů Cermatu je nicméně meziroční porovnání výsledků zkoušek problematické. "Rozdíly ve výsledcích mohou být způsobeny mnoha faktory, například ztížením obtížnosti testů na základě žádostí samotných škol a podobně," uvedl. Zhoršení či zlepšení průměrných výsledků tedy nemusí znamenat, že uchazeči měli oproti předchozím rokům nižší či vyšší úroveň znalostí.

Zájemci o maturitní obory dělali v polovině dubna jednotné maturitní zkoušky z češtiny a matematiky. Mohli se přihlásit na dvě školy, přičemž se jim pro obě započítal ten lepší výsledek z obou zkoušek. Na čtyřletých oborech získali žáci z češtiny v lepším pokusu v průměru 59,2 procenta bodů, v testu z matematiky 43,1 procenta. V roce 2018 měli z češtiny 62,4 procenta bodů a z matematiky 35,9 procenta bodů.

Zatímco mezi letoškem a loňskem se tak výsledky dětí v testu z českého jazyka zhoršily a v testu z matematiky se zlepšily, mezi roky 2017 a 2018 to bylo naopak. Průměrná úspěšnost v češtině se tehdy zvýšila o 2,4 procentních bodů a v matematice poklesla o 10,4 procentního bodu.

Výsledky uchazečů o víceletá gymnázia mají od začátku plošného fungování jednotné přijímací zkoušky, tedy od roku 2017 do letoška, klesající tendenci. Výjimkou je test z matematiky na šestiletých gymnáziích, ve kterém žáci letos uspěli o 1,8 procentního bodu lépe než loni. Nyní získali průměrně 48,5 procenta možných bodů.

V testu z českého jazyka byl průměrný výsledek na šestiletých gymnáziích 56,7 procenta bodů, tedy o 3,6 procentního bodu méně než loni. Před dvěma roky dostali 61,7 procenta bodů. Na osmiletých gymnáziích získali letos uchazeči v češtině v průměru 52,6 procenta bodů, což je o 0,9 procentního bodu méně než v minulém roce. V matematice uspěli na 41,2 procent, tedy o 0,5 procentního bodu hůře než loni. V roce 2017 měli zájemci o osmileté studium z češtiny 55,4 procenta a z matematiky 53,7 procenta bodů.

K přijímacím zkouškám se letos přihlásilo celkem 89.867 žáků. Konaly se mezi 12. a 17. dubnem. Možnost konat zkoušky v obou termínech využilo podle Cermatu zhruba 70.500 dětí. Náhradní termíny budou 13. a 14. května, podle Cermatu k nim má přijít ještě několik stovek dětí.

Témata:  přijímací zkoušky školství studenti

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.