Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurovolby 2019: Průzkum ukázal, co uškodilo vládním stranám ANO a ČSSD

Voby do Evropského parlamentu 24.-25. května 2019
Voby do Evropského parlamentu 24.-25. května 2019
Foto: INCORP images

K eurovolbám přišla jen menší část voličů ANO a ČSSD ze sněmovních voleb, proto vládním stranám klesl zisk, uvedl Median na základě svého dotazování těsně před volbami a v průběhu voleb do Evropského parlamentu. Piráti nižší účast svých voličů ze sněmovních voleb dokázali nahradit oslovením voličů jiných stran. Předpokládaná účast lidí v eurovolbách podle průzkumu roste s věkem a dosaženým vzděláním.

"Pokles účasti stojí zejména za propadem ČSSD a poklesem zisku ANO. Voleb se totiž účastnilo jen okolo třetiny voličů sociální demokracie z voleb do Sněmovny v roce 2017 a necelých 40 procent voličů ANO," uvedl Median. ČSSD v posledních sněmovních volbách získala 7,27 procenta hlasů, ve víkendových eurovolbách 3,95 procenta. Zisk ANO se snížil z 29,64 na 21,18 procenta.

Piráti kvůli zhruba 30procentní účasti svých voličů z posledních sněmovních voleb nenaplnili svůj volební potenciál, který byl nad 20 procenty, na 13,95 procenta v eurovolbách se ale dostali ziskem jiných voličů. "Při slabší účasti svých voličů oslovili i část někdejších voličů ČSSD, STAN i TOP 09," podotkli autoři průzkumu. Voliči všech ostatních stran ze sněmovních voleb měli podle průzkumu účast v eurovolbách kolem 50 procent.

ANO nicméně na svoji podporu mobilizovalo část voličů levicových stran a SPD, což může být důsledek podpory šéfa hnutí a premiéra Andreje Babiše v době demonstrací proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti, uvedl Median. Demonstrace také pravděpodobně přispěly k vyšší účasti středopravých opozičních voličů, ale ve vládním táboře mohly více poškodit levici než Babiše. "ČSSD kromě nízké účasti doplatila na to, že takřka polovina jejích účastnících se voličů se ´rozutekla´ doleva (ke KSČM) či mimo tradiční strany (ANO, SPD, Piráti)," napsali autoři průzkumu.

Nejvyšší účast v eurovolbách v průzkumu udávali lidé z nejstarší věkové kategorie 50 a více let, konkrétně 37 procent. U nejmladších lidí do 34 let naopak Median zjistil nejmenší, jen 19procentní předpokládanou účast.

Očekávaná volební účast roste vedle věku také v souvislosti s dosaženým vzděláním. Mezi lidmi bez maturity se pohybovala pod 20 procenty, u lidí s maturitou byla čtvrtinová a mezi vysokoškoláky vystoupala až na polovinu.

Dotazování se uskutečnilo mezi 19. a 25. květnem telefonicky a po internetu. Median oslovil 3050 lidí ve věku 18 a více let.

Témata:  Eurovolby Hnutí ANO Sociální demokracie (SOCDEM) evropské volby (2019)

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy