Praha - K uprchlické krizi se dnes na pražské konferenci reSITE vyjádřila americká socioložka měst Saskia Sassenová. Podle ní přichází nový typ migrantů.
Migrace do měst je dnes způsobena nejen válečnými konflikty, či odvěkou touhou člověka hledat si lepší místo pro život. "Přichází nový typ migrantů. Přicházejí z míst, kde válka není, jdou ne za lepším životem, jdou vůbec za nějakým životem, protože ten jejich je pryč. Jsou to místa brutálně zničená těžbou či odvodněná lidskou činností. Lidem nezbývá než jít do nejbližšího velkoměsta, kde žijí ve slumech," řekla Sassenová.
Je jednou z několika stovek účastníků setkání, které se dnes a v pátek zabývá řešeními a cestami, jak se mohou města Evropy a Západu úspěšně vyrovnat s přílivem nových obyvatel. Migraci ale Sassenová chápe jako širší pojem, než se poslední rok toto slovo skloňuje v Evropě a mainstreamová média jím míní především příliv uprchlíků do Evropy.
Sassenová původem z Nizozemska připomněla, že sama byla migrantkou, když v 19 letech přišla do New Yorku a začala pracovat jako uklízečka. Dnes je profesorkou na katedře sociologie na Kolumbijské univerzitě a hostující profesorkou na London School of Economics. Jako první použila termín "globální město".
"Když před 200 lety člověk migroval po Evropě, byl to váš bratranec, byl ze stejné jazykové skupiny, stejného náboženství, přesto byl vnímán jako cizinec a musel bojovat o přijetí. Dnes jsou to lidé z jiných náboženských systémů, z jiných kultur. Tato migrace je složitější," uznává.
"Musíme si v tom planetárním světě, který je dnes kolem nás, uvědomit, že si tu vzdálenost vytváříme uměle. Jsou to muži, ženy, děti, kteří potřebují najíst, vyspat se ... jen se narodili jinde než my," říká o dnešních migrantech, což pro většinu lidí z Evropy jsou lidé z - relativně - vzdálených zemí.
"Migrace nepadají z nebe, jsou pohyby ve společnosti, které ji způsobují," říká socioložka. Migrace nevzniká tehdy, když se člověk vydá do světa, začínají v Pentagonu," zmiňuje svou úvahu o tom, zda za migrací obyvatel na daném území nemohou často i vlády dotčených zemí.
Migranty se podle ní staly i miliony lidí po krachu amerických bank, jež počátkem tisíciletí poskytovaly v obrovské míře hypotéky, a stály u začátku ekonomické krize. S odvoláním na údaje americké centrální banky uvedla, že hypotéky dostalo 15 milionů lidí. Přes 14 milionů domácností podle ní v letech 2006 až 2014 přišlo následně zabavením nemovitosti o střechu nad hlavou. "To je celá armáda migrantů," mluví Sassenová o novém typu migrantů, který pode ní také mění podobu měst a vzniká v zemi v rámci jejích vlastních měst.
Související
22. března 2025 13:02
4. března 2025 11:52
22. ledna 2025 14:08
3. ledna 2025 14:48
11. prosince 2024 19:57
10. prosince 2024 22:02