Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku za potraviny zaplatíme méně než v Německu. Ale co kvalita?

Nákupy potravin, ilustrační fotografie
Nákupy potravin, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Podle Evropského statistického úřadu (Eurostatu) patří Česko mezi země s nejnižší cenou potravin v EU. A náskok má i nad sousedním Německem, kam Češi často chodí nakupovat. Je ale cena úměrná kvalitě potravin.

Ačkoli je to těžko k uvěření, v České republice nakoupíte potraviny levněji než v sousedním Německu. Dokazují to statistiky Eurostatu, podle kterých je ČR šestou nejlevnější zemí v Evropské unii, zatímco Německu patří až 12. příčka. Celkově nejdráž je v Dánsku, nejlevněji v Polsku.

Tuto informaci na vlastní pěst ověřoval i štáb TV Nova. Udělal menší nákup s několika vybranými potravinami a statistikům opravdu musel dát za pravdu. Výsledná cena se mezi zeměmi lišila o 11 korun, z čehož lépe vyšlo Česko. A to nepočítáme cestu.

Složení nákupu TV Nova: trvanlivý salám, polotučné mléko, másloCena v Německu: v přepočtu 127 korunCena v ČR: 116 korun

Ne vždy je ale cena úměrná kvalitě. V tomto případě tomu bohužel nebylo jinak.

"Často se stává, že masný výrobek, který si koupíme v Německu za určitou cenu, tak je u nás za stejnou cenu méně kvalitní - na úkor obsahu masa. Čestí výrobci často vyměňují maso za kůžičky nabo separáty, chrupavky," potvrzuje nutriční terapeutka Martina Korejčková.

Co se sýru a mléka týče, tam byly výsledky naštěstí téměř identické. Přesto lidé obvykle raději sáhnou po potravině z Německa, než z ČR. Jak jste na tom vy?

Témata:  potraviny Německo obchody

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:16

Dalším cílem Putina bude Slovensko, varuje expert

Ačkoliv se často mluví o zranitelnosti pobaltských států, tedy Litvy, Lotyšska a Estonska, zejména vzhledem k jejich geografii a sousedství s Ruskem, vojenský analytik Vladimír Bednár varuje, že skutečně nejvíce ohrožené jsou dnes jiné země. Podle něj by se terčem ruského vlivu či útoku mohly stát především Slovensko, Bulharsko a Maďarsko.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.