Praha - Důsledky odchodu Velké Británie z Evropské unie je podle politologa Josefa Mlejnka z Karlovy univerzity těžké předvídat. Podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla ostatně nikdo z politiků neví, co má po britském hlasování dělat.
Neví to ani ti britští, ani ti evropští, ani ti čeští. Evidentně všichni doufali, že k této situaci nedojde," uvedl Kratochvíl ve vysílání ČT24. "Větší tlak na vyjednávání vytváří lhůta dvou let," dodal Kratochvíl.
Odchod z Unie podle něj bude znamenat především větší flexibilitu. "Některé země usilují o hlubší integraci v určitých oblastech, například Česká republika volá po integraci v energetické oblasti. Ale jsou i mnohé další oblasti, kde tato touha není. Podle mě tedy současný stav povede spíše k větší flexibilitě," řekl České televizi Kratochvíl.
S odchodem Británie podle něj odejde i silný hlas zastánce ekonomických sankcí vůči Rusku. "Převáží tábor těch, kteří chtějí sankce vůči Rusku zrušit," tvrdí.
Důsledků se obává i Mlejnek: "Obávám se, že následky budou spíše negativní a že i v jiných zemích budou narůstat hnutí, která budou vystoupení z Unie požadovat," uvedl v České televizi.
Nárůst takových hnutí očekává i v České republice. "I u nás to může způsobit nárůst populistických stran a hnutí. V některých průzkumech i v Česku převažovali zastánci vystoupení České republiky z Evropské unie. Na tuhle kartu mohou někteří politici vsadit," dodal.
"Nejde jen o to, že odejde významný člen, ale může také dojít k tomu, že si skoro všechny ostatní země začnou sledovat své vlastní zájmy," podotkl odborník.
Témata: Brexit, EU, Česká republika
Související
22. července 2022 19:22
15. července 2022 14:08
8. července 2022 14:51
22. června 2022 12:59
13. června 2022 21:48
26. prosince 2021 20:40