Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká armáda drží pohotovost v uskupení EU, mohou zasáhnout do 6000 km od Bruselu

Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Foto: Army.cz

Praha - Čeští vojáci se dnes zapojili do pohotovosti v rámci bojového uskupení EU, takzvané Battle Group, pod vedením Německa. Ve čtvrtek ukončila svou pohotovost společná skupina zemí V4.

Bojové uskupení EU je vojenskou jednotkou, kterou má k dispozici vedení Evropské unie. Není tak součástí struktur NATO. Na vytvoření Battle Group se vždy dohodne několik evropských států. Jednotlivá uskupení se střídají po šesti měsících. Součástí jsou kromě zástupců armád ČR a Německa také Rakušané, Chorvati, Irové, Nizozemci a Lucemburčané. Celkem bojovou skupinu tvoří 3600 vojáků.

Armáda ČR pro uskupení sil, které jsou připraveny v případě potřeby zasáhnout do 6000 kilometrů od Bruselu, vyčlenila 250 vojáků.

Zároveň ve čtvrtek ukončila svou pohotovost společná bojová skupina zemí visegrádské čtyřky. Do této skupiny bylo vyčleněno 3700 vojáků z Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska.

"Český příspěvek byl po polské straně druhý největší. Při formování bojového uskupení V4 jsme v souladu s jeho potřebami vycházeli ze specializací, ke kterým se v Evropské unii i NATO dlouhodobě hlásíme. Vedoucí roli jsme převzali v oblasti zdravotnické a logistické podpory," uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Další společná bojová skupina sestavená zeměmi Visegrádu se plánuje na rok 2019.

Témata:  Armáda České Republiky EU

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:23

Felix Slováček: „Tohle Anička nechtěla.“ Poslední přání, které mění rodinnou tradici

Rodina zesnulé Aničky se rozhodla respektovat její poslední vůli. Místo v rodinné hrobce přenechají jiným – dívka si totiž přála odejít jinam.

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy

Marihuana

Komentář

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.