Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Samice nosorožec Eliška se vrátila do Afrika. Aklimatizaci zvládla dobře

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Samice nosorožce dvourohého Eliška, kterou převezli chovatelé ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem do tanzanské rezervace Mkomazi, zvládla aklimatizaci dobře.

ČTK to řekl vedoucí mezinárodních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

"Pár dní po transportu už byla klidná, nechala se hladit a v klidu si i lehla," řekl Stejskal. Eliška byla z přepravní bedny vypuštěná do dřevěné ohrady, která se jí postupně zvětšuje, po celý den na ni dohlíží buď chovatel z dvorské zoo či zaměstnanec rezervace.

"Vypuštění do většího výběhu je plánováno v příštích týdnech, teď je ještě těžké říct přesný termín. Tam ještě nebude s dalšími nosorožci, s těmi se potká až v dalším větším výběhu, a to nejdříve za několik měsíců," uvedl Stejskal.

Eliška si za necelé dva týdny pobytu v Africe zvykla na nové krmení, každý den spořádá velké množství větví z místní buše, k tomu dostává vojtěšku, trochu mrkve a sladkých brambor. "Žere hlavně ráno a k večeru, přes den spíše odpočívá a víc chodí v noci. Jde o stejný rytmus, jako mají ostatní nosorožci v Mkomazi, protože přes den jsou poměrně vysoké teploty," dodal Stejskal.

Samice nosorožce na začátku července dostala do díry vyvrtané v rohu vysílačku. "Díky vysílačce budeme po přemístění Elišky do větších výběhů přesně vědět, kde se pohybuje," řekl Stejskal.

Témata:  nosorožci Zoo Dvůr Králové nad Labem

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.