Praha - Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro referendum o vystoupení z Evropské unie a NATO. Sám by ale podle svých slov hlasoval proti případnému vystoupení. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier ale otázku referenda příliš neschvaluje.
"Zkušenost s referendem o brexitu ve Velké Británii a s tím, jak kampaň nebyla vedena korektně – o jak zásadní věci se lidé rozhodovali na základě zcela smyšlených, prolhaných nebo nijak neověřitelných argumentů, může politickou vůli ke schválení ústavního zákona o referendu ještě snížit," řekl v pořadu Interview Plus Dienstbier.
Podle ministra jde o dluh vůči naší ústavě. Česká ústava totiž počítá s tím, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo, právě prostřednictvím referenda: "Ten zákon nám stále chybí, přestože ústava platí už přes čtvrt století," podotkl.
Referendum je podle něj dobrým prvkem demokratického uspořádání, ale záleží na tom, o jaké referendum se jedná. "Ani já si nemyslím, že by parlament měl být nahrazen přímým rozhodováním lidí v referendu v každé jednotlivé záležitosti – mělo by být mimořádnou záležitostí k rozhodnutí o nějaké zásadní otázce," řekl Rozhlasu Dienstbier.
Bylo by ale možné hlasovat v referendu o vystoupení z EU nebo z NATO, jak uvedl Miloš Zeman, který by hlasoval proti vystoupení? "To je hezky populistické vyjádření – pokud někdo iniciuje referendum, tak zpravidla proto, aby něco změnil, ne proto, aby zachoval stávající stav. Současný vládní návrh, který je projednáván v poslanecké sněmovně, nepočítá s referendem o vystoupení z EU, respektive nepočítá s referendy o mezinárodních smlouvách," reaguje Dienstbier.
Témata: Jiří ml. Dienstbier, Miloš Zeman
Související
20. listopadu 2020 11:11
3. října 2020 23:25
24. června 2020 13:42
29. prosince 2019 21:30
23. prosince 2019 14:28
16. července 2019 22:34