Daňový balíček by měl začít platit od začátku ledna. V prosinci normu zahrnující zrušení superhrubé mzdy schválili poslanci a senátoři. Zeman oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nevetuje, a toto pondělí návrh daňových změn bez podpisu vrátil Vondráčkovi. Podle některých právníků i politiků je ale možné, že Zeman formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat Sněmovna. Na konci dopisu adresovaného Vondráčkovi totiž prezident napsal, že zákon "vrací k dalšímu opatření", uvedl v úterý server Info.cz. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček trvá na tom, že prezident daňový balíček nevetoval, tím pádem začne od začátku roku platit.

Bývalý ministr financí Kalousek řekl ČTK, že případnou mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli daňovému balíčku by v žádném případě nepodpořil. "Kdyby (prezident) do toho dopisu místo vracím napsal zasílám, tak k té bouři vůbec nedošlo," řekl. "Já mám za to, zákon nevetoval, nepodepsal," uvedl.

Podle Vondráčka stejně jako nelze omylem zákon přijmout, tak jej nejde omylem vrátit. Prezident podle něj opakovaně vyjádřil svou vůli, že zákon nebude vetovat, ani ho nepodepíše. "V tomto celkovém kontextu je nutné vykládat i průvodní dopis, kterým poslal zákon zpět do Poslanecké sněmovny. Zákon již podepsal předseda vlády a bude publikován ve Sbírce zákonů," uvedl. Premiér Andrej Babiš (ANO) zákon podepsal v pondělí, napsal ČTK.

Také předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) zastává názor, že prezident daňový balíček nevetoval. Není tak podle ní nutné, aby se zákonem opět zabývala Sněmovna.

Naopak Votava se odkazuje na některé právníky, podle kterých formulaci "vrací Sněmovně" i neuplynutí patnáctidenní lhůty bez podpisu lze vyložit jako veto. "Je třeba, aby o vetu Sněmovna hlasovala. Případnou žádost na podání Ústavnímu soudu ČSSD podpoří, tak se vyjádřil i předseda strany," poznamenal. Šéf ČSSD Jan Hamáček v úterý sdělil serveru Seznam Zprávy, že z jeho pohledu lze formulaci použitou prezidentem vykládat jako veto.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš serveru Info.cz v úterý řekl, že podle textu dopisu a formulace v závěru prezident návrh vetoval, takže se k němu bude Sněmovna muset sejít.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by pro naprosté vyjasnění pochybností považovala za nejrozumnější, aby Vondráček vznesením dotazu Zemanovi nechal prezidenta vysvětlit jeho úmysl v dané věci. "Vzhledem k tomu, že zákon má začít platit pozítří a že se týká statisíců daňových subjektů, by bylo vrcholně nešťastné, kdyby v lednu byli všichni uvrženi do zmatku a nejistoty," napsala ČTK.

Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný poznamenal, že po konzultaci s právníky se podle něj jedná spíše o nešikovnou formulaci Kanceláře prezidenta republiky. "Vůle prezidenta byla opakovaně projevena. Ale v tak zásadní věci bych čekal nezpochybnitelný postup prezidenta," uvedl na twitteru.