Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO souhlasí se sankčním zákonem, chce ho ale projednat ve výborech

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Opoziční hnutí ANO souhlasí s novým sankčním zákonem, který nyní probere Poslanecká sněmovna. Bude však vetovat zrychlené projednání v prvním čtení, řekla na dnešní tiskové konferenci šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Takzvaný Magnitského zákon, který připravilo ministerstvo zahraničí, umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávní jednání v mezinárodním kontextu. Vláda urychlila přípravu předlohy po ruské invazi na Ukrajinu.

Stát bude moci dotčeným například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Předloha má zároveň vytvořit právní základ pro zařazování subjektů na sankční seznam EU z českého podnětu. "Chceme, aby tento zákon kromě zahraničního výboru projednal i ústavně-právní výbor," řekla bývalá ministryně financí.

V programu jedné ze schůzí tohoto týdne je také první čtení vládní novely, která mění volbu členů rad České televize a Českého rozhlasu. Předpokládá zejména zapojení Senátu, nyní členy volí jen poslanci. Počet členů Rady ČT se zvýší z 15 na 18. Rada ČRo by měla mít i nadále devět členů.

Poslanec Aleš Juchelka (ANO) bude navrhovat zamítnutí předlohy v prvním čtení, označil ji za paskvil. Navýšením počtu radních si podle něj chce koalice pohlídat to, aby když má nyní většinu ve Sněmovně i v Senátu, mohla mít pod kontrolou volbu generálního ředitele ČT v příštím roce. Proti předpisu je i opoziční SPD, podle poslance hnutí Jaroslava Foldyny novelou vláda usiluje o to, aby dostala pod svou kontrolu veřejnoprávní média. "Návrh nelze považovat za nic jiného než další krok k destrukci demokratických principů," uvedl.

ANO opět kritizovalo návrh na snížení zdravotních plateb státu. V pátek projednávání zablokovaly právě ANO a SPD přestávkami pro své kluby. Jejich zástupci se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče, když má systém veřejného zdravotního pojištění přijít o 14 miliard korun. Vládní představitelé takové dopady odmítají. Novela má po koaličních úpravách také zavést automatickou valorizaci zdravotních plateb státu, a to od roku 2024.

Předloha čelila v dolní komoře mnohahodinovým obstrukcím opozice už v minulých kolech projednávání. Schillerová dnes řekla, že opět k návrhu poslanci ANO vystoupí a sdělí, proč je podle nich úmysl špatný. "Opět budeme usilovat o vrácení zákona do druhého čtení," doplnila. Místopředsedkyně zdravotnického výboru Karla Maříková (SPD) označila vládní plán za nesmyslný a nepochopitelný. Pojišťovnám by podle ní hrozilo snižování zůstatků na účtech, což by koncem roku vedlo ke zpožďování plateb poskytovatelům péče.

Témata:  sankce Hnutí ANO Alena Schillerová

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.