reklama

Vláda zakázala vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Po dnešním jednání vlády to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Důvodem opatření je podle něho ochrana zdraví českých občanů a snaha o zastavení šíření nového typu koronaviru.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku, tedy lidí, kteří dojíždějí za prací do 50 kilometrů od českých hranic. Výjimky se budou také vztahovat na řidiče nákladní dobravy, řidiče autobusů, piloty dopravních letadel, vlakové čety, lodní kapitány nebo příslušníky záchranných služeb. Na lidi, kterých se týkají výjimky, se nevztahuje nařízení o karanténě.

Hamáček označil přijatá opatření za velmi tvrdá. "Nicméně je to opatření, které může podle našeho názoru zásadním způsobem přispět k zamezení šíření koronaviru," zdůraznil.

Vláda již ve čtvrtek rozhodla o obnovení kontrol na hranicích s Německem a Rakouskem. Od dnešní půlnoci je bude možné překračovat jen na vybraných přechodech. Dnes také kabinet rozhodl o povinné karanténě pro občany vracející se z takzvaných rizikových zemí.

Vláda od soboty zakáže přítomnost v bazénech či infocentrech

Vláda od sobotních 06:00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a turistických informačních centrech. Od stejného času zakáže přítomnost na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí přesahující ve stejný čas 30 lidí. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Od soboty 06:00 vláda též zakazuje prodej na tržnicích a tržištích, jako je pražská Sapa.

Zákaz návštěv ve věznicích

Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků. Mluvčí Vězeňské služby (VS) potvrdila ČTK, že bezpečnostní sbor již přijal opatření, která budou vězňům zákaz návštěv kompenzovat.

Vězeňská služba už dříve zavedla kvůli nebezpečí šíření nákazy koronavirem povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech, kdo vcházejí do věznic či detenčních ústavů. K zákazu návštěv odsouzených ale doposud nepřistoupila.

Návštěv od svých blízkých se od soboty nedočkají odsouzení ani obvinění, kteří jsou ve vazbě. "Toto ochranné opatření bude trvat po dobu nouzového stavu, případně do odvolání," uvedla mluvčí VS Petra Kučerová. I po zákazu budou moci do věznic i nadále vstupovat advokáti nebo například pracovníci zásobování, pokud jim dozorci nenaměří zvýšenou teplotu.

"Zrušení návštěv vnímáme jako ochranné opatření s cílem eliminovat průnik koronaviru do vazebních věznic, věznic a ústavů pro výkon zabezpečovací detence, a maximálně tak ochránit naše příslušníky, zaměstnance a vězněné osoby," komentovala VS rozhodnutí vlády.

Šíření koronaviru může být trestným činem. 

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nemoc zařadila na seznam nakažlivých nemocí, jejichž šíření tak může být hodnoceno. Na tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet dnes schválil patřičné nařízení vlády.

V oblastech postižených koronavirem mimo Česko je podle dat mobilních operátorů nyní 205.000 Čechů, z nich 196.000 je v Evropě. Kvůli nákaze platí v Česku nouzový stav.

Vyhlášení nouzového stavu upravuje ústavní zákon o bezpečnosti ČR. Současně s vyhlášením nouzového stavu musí vláda vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti se ukládají. Vláda například může nařídit evakuaci osob a majetku z vymezeného území nebo zakázat vstup, pobyt a pohyb na vymezených místech.

Při vyhlášení nouzového stavu ministr Hamáček uvedl, že dodržování karantény kvůli nákaze novým koronavirem budou kontrolovat policisté ve spolupráci s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lidem, kteří nebudou pravidla izolace dodržovat, hrozí pokuty až tři miliony korun, uvedl tehdy.

Vláda uvolnila 500 milionů korun na nákup respirátorů a roušek 

Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má podle premiéra Babiše připravit krizovou distribuci respirátorů a roušek, podrobná opatření projedná vláda v pondělí. Podle Vojtěcha bude dnes dodáno do nemocnic 60.000 respirátorů, v příštím týdnu dalších 290.000.

"Je potřeba definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí budeme o tom podrobně jednat," řekl Babiš. Podle něj by ochranné pomůcky v první řadě měly dostat záchranná služba a krajské nemocnice s infekčním oddělením.

Ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha vykupuje veškerý dostupný zdravotnický materiál pro řešení situace kolem koronaviru. Respirátory, které jsou objednané nebo již dodané, poslouží primárně pro zdravotníky. "Podařilo se nám objednat závazně pět milionů roušek, mají dojít do České republiky v pondělí. Budeme je obratem expedovat zejména do sociálních služeb," řekl. Podle něj by to mělo zabránit zavlečení nákazy do těchto služeb místním personálem poté, co už byly zakázány návštěvy.

reklama