Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi budou ve volbách do europarlamentu vybírat ze 30 uskupení

Lidé volí ve volbách.
Lidé volí ve volbách.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

Oproti minulým volbám před pěti lety, kdy bylo k dispozici rekordních 39 uskupení, je nabídka letos nižší. Tento pokles měl za následek zejména zvýšený počet koalic, kterých je nyní 11, zatímco při předchozích volbách jich bylo šest. Kromě toho 19 stran a hnutí předložilo samostatné kandidátní listiny.

Do voleb se přihlásily všechny parlamentní strany a hnutí, přičemž jen ANO a Piráti kandidují nezávisle. Ostatní strany včetně ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tvoří koalici Spolu, zatímco hnutí STAN a SLK vytvořily koalici Starostové a osobnosti pro Evropu. Hnutí SPD sestavilo koalici s Trikolórou.

Některá hnutí sází na koaliční spojenectví, jako například hnutí SEN 21 s Volt Česko, a další se rozhodla kandidovat samostatně, například Sociální demokracie v čele s bývalým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

V seznamu registrovaných uskupení jsou i další strany a hnutí, jako Svobodní, Zelení, Demokratická strana zelených a Referendum - Hlas lidu. Ty všechny se připravují na nadcházející evropské volby v České republice. 

Témata:  Eurovolby volby

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.