reklama

Podle ministra vnitra Víta Rakušana budou kontroly namátkové a budou probíhat po celé délce hranic. Cílem těchto opatření je zajistit bezpečnost občanů a zamezit nelegální migraci. České úřady budou spolupracovat s polskými, slovenskými, rakouskými a německými sousedy, aby tato opatření byla účinná.

"Od 4. října dočasně zavádíme kontroly na hranicích se Slovenskem. Jde o opatření nutné pro účinný boj se skupinami převaděčů a nelegální migrací. Kontroly budou probíhat namátkově po celé délce hranic se Slovenskem tak, aby co nejméně omezily přeshraniční provoz a zbytečně nezatěžovaly dopravu ani cestující," uvedl Rakušan.

Kontroly budou prováděny na silnicích, železnicích a mohou se týkat i pěších a cyklistů. Všichni, kteří překračují hranice, budou kontrolováni a musí mít u sebe platné doklady, jako jsou pasy nebo občanské průkazy.

Tato opatření jsou reakcí na rostoucí počet migrantů, kteří se pokoušejí vstoupit do Evropské unie. Premiér Petr Fiala uvedl, že tyto kroky jsou nezbytné, aby bylo možné lépe zabezpečit hranice a chránit bezpečnost občanů.

"Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů. Aktivně bojujeme především proti převaděčům a obchodníkům s lidským neštěstím," napsal.

Polsko také zavádí podobná kontrolní opatření na hranicích se Slovenskem, aby zabránilo nelegální migraci. Podle serveru Onet.pl to oznámil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński.