Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko žádá o uznání statusu země bez ptačí chřipky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky. Mělo by to pomoci zahraničnímu obchodu, sdělili dnes ČTK zástupci Státní veterinární správy. Letos bylo v ČR vyhlášeno 37 ohnisek chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí.

V pondělí uplynul měsíc od ukončení opatření v posledním letošním ohnisku v Mladé Boleslavi - Čejeticích. OIE však letos aktualizovala pravidla, takže státy můžou o změnu statusu požádat již po 28 dnech, zatímco dříve bylo období tříměsíční.

"Věříme, že poté, co Světová organizace pro zdraví zvířat zveřejní na svém webu informaci, že je ČR zemí bez výskytu ptačí chřipky, dojde ze strany třetích zemí v brzké době ke zrušení veškerých omezení bránicích plnému obchodování s drůbeží a ptactvem," sdělil dnes ČTK ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Kvůli chřipce letos omezilo s ČR obchod 11 států mimo EU - Rusko, Tchajwan, Ukrajina, Bělorusko, Spojené arabské emiráty, Singapur, Hongkong, Filipíny, Mexiko, Kazachstán a Kuvajt. Dlouhodobě platí omezení ze strany Číny a Japonska.

Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé chovatelé už netrpělivě na prohlášení ČR jako země prosté chřipky čekají. "Velice to pomůže při exportu především násadových vajec do třetích zemí, kde u těchto chovatelů došlo k velkým ekonomickým ztrátám," uzavřela.

Témata:  ptačí chřipka

Související

Aktuálně se děje

13:38

Ze západu Trump, z východu Putin. Evropská unie je v pasti

Evropská unie se nachází na rozcestí, kdy musí rozhodnout o budoucím směřování své obranné politiky. V pondělí se v Bruselu sejdou lídři členských států, aby projednali financování, vojenskou výrobu a otázku evropské strategické autonomie. Hlavním bodem jednání bude spor mezi Francií, která prosazuje financování výhradně evropských zbrojních programů, a většinou ostatních členských států, které upřednostňují nákup zbraní ze Spojených států, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy