reklama

Schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne, kdy se měli poslanci zabývat v úvodním kole řešením dětských dluhů. Skončil by měla podle nynějších plánů v pátek.

Schvalování státního rozpočtu bude jedním z nejsledovanějších bodů zbytku schůze. Komunisté, kteří ve Sněmovně menšinový kabinet ANO a ČSSD tolerují, trvají na desetimiliardovém škrtu v obranné kapitole. Jinak rozpočet jako celek nepodpoří. Kabinet přesun peněz z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy odmítá. Hrozí proto, že Česko by mohlo začátkem roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Komplikace se schvalováním rozpočtu se ukázala už při jeho úvodním listopadovém projednávání v rozpočtovém výboru, když nepřijal příslušné doporučení pro plénum. Vedle komunistů tehdy nezískalo kvůli zamítnutým návrhům na přesuny peněz podporu ani vládních sociálních demokratů. Nyní ČSSD říká, že rozpočet podpoří.

Individuálně poslanci navrhli v rozpočtu přesuny peněz skoro za 280 miliard korun. Představuje to zhruba 15 procent plánovaných výdajů.

Ve finále je v dolní komoře návrh zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Opozice prosazuje, aby stanovil její maximální cenu a aby smlouva o výkupu respektovala české bezpečnostní zájmy. Poslanci by mohli hlasovat také o zákonném postavení a veřejné prospěšnosti zahrádkářského hnutí v právním řádu a o potravinové novele, která by mohla přinést sporné kvóty na české produkty ve větších obchodech.