reklama

Informovala o tom mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Šlo podle ní o vážně nemocné pacienty a ani v jednom případě nebyla nákaza bezprostřední příčinou smrti. Ve VFN již dříve zemřelo šest klientů michelského domova.

Seniorka z domova v Michli byla podle mluvčí po mozkové příhodě a trpěla ischemickou chorobou srdeční. Hospitalizovaná byla na interní klinice. Muž, který zemřel dnes ráno, pak podle Heřmánkové trpěl vážným nádorovým onemocněním krve a ve VFN byl hospitalizován týden. "Bezprostřední příčinou úmrtí nebyla nákaza covid-19, byť ji vyšetření potvrdilo," dodala mluvčí k oběma případům.

Podle dřívějších informací jde o sedmého klienta michelského domova, který s nákazou zemřel. V soukromém domově pro seniory bylo podle pondělních informací ČTK nakažených 36 klientů a dalších 32 čekalo na otestování. V Praze se nákaza vedle michelského domova objevila také v domově na Chodově, který zřizuje hlavní město, a také mezi seniory v Thomayerově nemocnici v Krči a v Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi. Několik seniorů zemřelo, další jsou v karanténě.

V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10.600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14.200 nemocných. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se daří chránit seniory, mezi nakaženými je jich 24 procent a podíl výrazně neroste. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však dnes zopakoval, že po zkušenostech ze zahraničí "zůstává extrémně opatrný".

"ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý minulý týden řekl, že problémy by mohly nastat na hranici kolem 45.000 nakažených.

"Já jsem rád, že ta čísla jsou, jaká jsou. A věřím, doufám, že víkend ten trend potvrdí," uvedl Hamáček. Ze zkušeností ze zahraničí je však podle něj zřejmé, že virus může překvapit. Zůstává proto "v této oblasti spíše skeptikem".

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna. "Reprodukční číslo blízké jedné neznamená zastavení šíření nemoci, ale šíří se kontrolovaně," řekl Dušek. Toto číslo a odhad počtu nakažených v populaci se promítá do všech odhadů budoucího počtu nakažených. Zatím ÚZIS počítá s deseti procenty, přesnější číslo bude po otestování reprezentativního vzorku populace, podle Duška na konci dubna.

Seniorů je podle dat ÚZIS mezi nakaženými asi 24 procent a jejich podíl výrazně neroste, lidí nad 75 let necelých sedm procent. Většina zemřelých je podle Duška ve věku nad 80 let. "Podstatná část pacientů, kteří zemřou, zemřou s covid-19, ale na na covid," uvedl Černý.

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů z dnešního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14.200.

Otestováno bylo už téměř 99 procent vzorků a podíl pozitivních záchytů v nich byl asi čtyři procenta. Podle Duška zlepšující se trend prokazuje i podíl pozitivních mezi reálně otestovanými lidmi bez opakovaných testů, který je asi šest procent. "Opakované testy ten trend příliš neovlivňují, protože i vyléčených, které pokazují opakované testy, je zatím málo," uvedl Dušek.